Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
02.01.2014 aktualizacja 02.01.2014

Ślady obecności Hurytów sprzed 3800 lat odkryto w europejskiej części Turcji

Archeolodzy odkryli w europejskiej części Turcji pozostałości cywilizacji Hurytów pochodzące z ok. 1800 r. p.n.e. – informuje serwis internetowy Hurriyet Daily News.

Odkrycia dokonano podczas wykopalisk prowadzonych w ruinach rzymskiego miasta Bathonea, na stanowisku położonym nad Morzem Marmara w odległości 20 kilometrów na zachód od Stambułu w dystrykcie Kucukcekmece, w europejskiej części prowincji Stambuł w północno-zachodniej Turcji.

Jak poinformował Ahmet Emre Bilgili, dyrektor Urzędu Kultury i Turystyki Prowincji Stambuł, odkrycie śladów tej cywilizacji na stanowisku Bathonea ma duże znaczenie dla badań historycznych, gdyż dotychczas uważano, że zarówno Huryci, jak i nieco później Hetyci nie wkraczali na kontynent europejski z Azji.

Według Omera Celika, ministra kultury i turystyki Turcji, starożytne znaleziska pozwolą naukowcom lepiej poznać tzw. „ciemną epokę Stambułu”, jak określa się często okres XVIII-XV w. p.n.e.

Wśród huryckich znalezisk znajdują się dwa niewielkie posążki bóstw - boga i bogini - wykonane z żelaza, fragmenty wyrobów ceramicznych, bloki cyny w kształcie kostek, oraz bitumen używany w tym czasie wyłącznie w Mezopotamii do uszczelniania naczyń.

Huryci byli ludem pochodzącym z Wyżyny Armeńskiej, który w ok. XIX w. p.n.e. na terenach północnej Mezopotamii i północnej Syrii założył państwo Mitanni, istniejące do XIV w. p.n.e., kiedy zostało zniszczone przez Hetytów.

Archeolodzy odkryli też na stanowisku niewielkie buteleczki i miseczki z okresu VI-V w. p.n.e., służące jako pojemniki na pachnidła.

Pracami wykopaliskowymi prowadzonymi na stanowisku od 2007 roku kieruje prof. Sengul Aydingun z Uniwersytetu Kocaeli w Izmicie. (PAP)

jot/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024