Strona główna Aktualności
Społeczeństwo

Studenci UJ łamią bariery w mieście

03.02.2014 Uczelnie, Społeczeństwo

Fot. Fotolia

„Kraków miastem bez barier?” – to tytuł projektu badawczego, a zarazem filmu zrealizowanego przez studentów socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Krakowscy studenci „na własnej skórze” poznali codzienne problemy osób niewidomych, niesłyszących czy jeżdżących na wózkach.

Praktycznym efektem ich działań jest m.in. publikacja listy placówek medycznych dostępnych w mieście dla niepełnosprawnych.

 

Przez wiele miesięcy studenci z Instytutu Socjologii UJ prowadzili wywiady z kobietami z niepełnosprawnością ruchową, wzrokową i słuchową. Starali się poznać i zrozumieć problemy związane z ich codziennym życiem w Krakowie. Nie tylko rozmawiali, ale wcielali się także w role niepełnosprawnych, jeżdżąc na wózku inwalidzkim komunikacją miejską. Dzwonili także do gabinetów lekarskich, by dowiedzieć się, które z tych placówek są dostosowane do przyjęcia niepełnosprawnych pacjentów.

 

Jednym z efektów tych działań był film, który pokazano 29 stycznia w Auditorium Maximum UJ. Środowej projekcji przyglądała się liczna widownia, wśród której nie zabrakło – oprócz osób niepełnosprawnych, ich rodzin i przyjaciół – także krakowskich radnych, przedstawicieli instytucji pozarządowych, uczelni i placówek kulturalnych.

 

Uczestnicy projektu – i zarazem autorzy filmu - nie ograniczyli się, jak to bywa w socjologii, – do opisu sytuacji i wyjaśnienia przyczyn istniejących problemów. „Na tym zwykle praca socjologa się kończy, ale my chcieliśmy pójść dalej. Chodziło nam o to, żeby coś zmienić” – podkreśla koordynatorka projektu, dr Beata Kowalska z Instytutu Socjologii UJ.

 

Ogólnie rzecz biorąc, badania pokazały, że w Krakowie nadal jest wiele barier do przełamania, choć nie we wszystkich dziedzinach sytuacja wygląda podobnie.

 

„Na jednym biegunie są instytucje otwarte na rozmowę i sugestie. Udało nam się np. zorganizować festiwal filmów z audiodeskrypcją w krakowskim Kinie Kika. Na drugim końcu znajdowałaby się służba zdrowia, gdzie jest do zrobienia mnóstwo” – zauważyła badaczka z UJ.

 

Jej zdaniem, „gdzieś pośrodku” jest krakowska komunikacja miejska, w której, choć sytuacja się poprawia, nadal są linie, nawet kursujące do Urzędu Miasta, których nie obsługuje ani jeden tramwaj niskopodłogowy.

 

Także polskie uczelnie nie zawsze są przyjazne osobom niepełnosprawnym. Wiedzą o tym świetnie sami socjolodzy z UJ, gdyż do tej pory w ich siedzibie przy ulicy Grodzkiej nie było windy. Jednak – zapowiada z zadowoleniem dr Kowalska – za dwa miesiące winda będzie wreszcie w budynku zainstalowana.

 

„Najważniejsza jest partycypacja: pytajmy osoby z niepełnosprawnościami, jakich zmian dokonać, a nie działajmy na własną rękę bez konsultacji z nimi” – apeluje koordynatorka projektu.

 

Jako dobry przykład wymienia mapę dla niewidzących, którą przygotowano we współpracy z jedną z krakowskich szkół dla osób niewidzących.

 

Przygotowanie tego filmu było mocnym przeżyciem dla studentów i studentek socjologii oraz dla osób niepełnosprawnych, o czym wszyscy oni mówią w filmie. „Ten projekt zmienił wiele w nas” – zauważa jedna ze studentek UJ - uczestniczek badań. Z kolei jedna z kobiet poruszających się na wózku przyznała, że dzięki udziałowi w projekcie i związanych z nimi warsztatach „przełamała się” wewnętrznie i przestała „panicznie” się bać jazdy autobusami miejskimi.

 

Efektem badań studentów socjologii UJ jest także raport - zestaw zaleceń dotyczących działań miejskiej w pokonywaniu wspomnianych barier.

 

Innym rezultatem jest publikacja w internecie wykazu placówek medycznych dostępnych w Krakowie dla osób niepełnosprawnych ruchowo: http://polscyniepelnosprawni.agh.edu.pl/wp-content/uploads/nfz.pdf

 

Film „Kraków bez barier?” można obejrzeć w internecie: http://polscyniepelnosprawni.agh.edu.pl/krakow-bez-barier/krakow-miastem-bez-barier/. (także w wersjach z audiodeskrypcją, napisami i tłumaczeniem na Polski Język Migowy).

 

Obóz badawczy socjologów z UJ „Kraków bez barier?” był częścią szerszego projektu mającego na celu diagnozę obecnej sytuacji osób niepełnosprawnych i opracowanie nowego modelu polityki społecznej w tej dziedzinie. Projekt ten jest realizowany przez Wydział Humanistyczny krakowskiej AGH, a finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

 

Więcej informacji o całym projekcie na stronie: http://polscyniepelnosprawni.agh.edu.pl

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szl/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi