Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
03.02.2014 aktualizacja 03.02.2014

Studenci UJ łamią bariery w mieście

„Kraków miastem bez barier?” – to tytuł projektu badawczego, a zarazem filmu zrealizowanego przez studentów socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Krakowscy studenci „na własnej skórze” poznali codzienne problemy osób niewidomych, niesłyszących czy jeżdżących na wózkach.

Praktycznym efektem ich działań jest m.in. publikacja listy placówek medycznych dostępnych w mieście dla niepełnosprawnych.

Przez wiele miesięcy studenci z Instytutu Socjologii UJ prowadzili wywiady z kobietami z niepełnosprawnością ruchową, wzrokową i słuchową. Starali się poznać i zrozumieć problemy związane z ich codziennym życiem w Krakowie. Nie tylko rozmawiali, ale wcielali się także w role niepełnosprawnych, jeżdżąc na wózku inwalidzkim komunikacją miejską. Dzwonili także do gabinetów lekarskich, by dowiedzieć się, które z tych placówek są dostosowane do przyjęcia niepełnosprawnych pacjentów.

Jednym z efektów tych działań był film, który pokazano 29 stycznia w Auditorium Maximum UJ. Środowej projekcji przyglądała się liczna widownia, wśród której nie zabrakło – oprócz osób niepełnosprawnych, ich rodzin i przyjaciół – także krakowskich radnych, przedstawicieli instytucji pozarządowych, uczelni i placówek kulturalnych.

Uczestnicy projektu – i zarazem autorzy filmu - nie ograniczyli się, jak to bywa w socjologii, – do opisu sytuacji i wyjaśnienia przyczyn istniejących problemów. „Na tym zwykle praca socjologa się kończy, ale my chcieliśmy pójść dalej. Chodziło nam o to, żeby coś zmienić” – podkreśla koordynatorka projektu, dr Beata Kowalska z Instytutu Socjologii UJ.

Ogólnie rzecz biorąc, badania pokazały, że w Krakowie nadal jest wiele barier do przełamania, choć nie we wszystkich dziedzinach sytuacja wygląda podobnie.

„Na jednym biegunie są instytucje otwarte na rozmowę i sugestie. Udało nam się np. zorganizować festiwal filmów z audiodeskrypcją w krakowskim Kinie Kika. Na drugim końcu znajdowałaby się służba zdrowia, gdzie jest do zrobienia mnóstwo” – zauważyła badaczka z UJ.

Jej zdaniem, „gdzieś pośrodku” jest krakowska komunikacja miejska, w której, choć sytuacja się poprawia, nadal są linie, nawet kursujące do Urzędu Miasta, których nie obsługuje ani jeden tramwaj niskopodłogowy.

Także polskie uczelnie nie zawsze są przyjazne osobom niepełnosprawnym. Wiedzą o tym świetnie sami socjolodzy z UJ, gdyż do tej pory w ich siedzibie przy ulicy Grodzkiej nie było windy. Jednak – zapowiada z zadowoleniem dr Kowalska – za dwa miesiące winda będzie wreszcie w budynku zainstalowana.

„Najważniejsza jest partycypacja: pytajmy osoby z niepełnosprawnościami, jakich zmian dokonać, a nie działajmy na własną rękę bez konsultacji z nimi” – apeluje koordynatorka projektu.

Jako dobry przykład wymienia mapę dla niewidzących, którą przygotowano we współpracy z jedną z krakowskich szkół dla osób niewidzących.

Przygotowanie tego filmu było mocnym przeżyciem dla studentów i studentek socjologii oraz dla osób niepełnosprawnych, o czym wszyscy oni mówią w filmie. „Ten projekt zmienił wiele w nas” – zauważa jedna ze studentek UJ - uczestniczek badań. Z kolei jedna z kobiet poruszających się na wózku przyznała, że dzięki udziałowi w projekcie i związanych z nimi warsztatach „przełamała się” wewnętrznie i przestała „panicznie” się bać jazdy autobusami miejskimi.

Efektem badań studentów socjologii UJ jest także raport - zestaw zaleceń dotyczących działań miejskiej w pokonywaniu wspomnianych barier.

Innym rezultatem jest publikacja w internecie wykazu placówek medycznych dostępnych w Krakowie dla osób niepełnosprawnych ruchowo: http://polscyniepelnosprawni.agh.edu.pl/wp-content/uploads/nfz.pdf

Film „Kraków bez barier?” można obejrzeć w internecie: http://polscyniepelnosprawni.agh.edu.pl/krakow-bez-barier/krakow-miastem-bez-barier/. (także w wersjach z audiodeskrypcją, napisami i tłumaczeniem na Polski Język Migowy).

Obóz badawczy socjologów z UJ „Kraków bez barier?” był częścią szerszego projektu mającego na celu diagnozę obecnej sytuacji osób niepełnosprawnych i opracowanie nowego modelu polityki społecznej w tej dziedzinie. Projekt ten jest realizowany przez Wydział Humanistyczny krakowskiej AGH, a finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Więcej informacji o całym projekcie na stronie: http://polscyniepelnosprawni.agh.edu.pl

PAP - Nauka w Polsce

szl/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024