Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
23.02.2014 aktualizacja 23.02.2014

Zmodernizują ścieżkę dydaktyczną w Rezerwacie Meteoryt Morasko

Naukowcy z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, we współpracy z Polskim Towarzystwem Ochrony Przyrody „Salamandra,” planują unowocześnić ścieżkę dydaktyczną w Rezerwacie „Meteoryt Morasko” w Poznaniu.

To miejsce chroniące największe skupisko kraterów w Polsce. Trwa zbiórka pieniędzy na ten cel.

"Z uwagi na odkrycie w październiku 2012 r. kolejnego, najcięższego w Polsce meteorytu, postanowiliśmy wspólnie z pracownikami Instytutu Geologii UAM w Poznaniu oraz Instytutu Obserwatorium Astronomicznego UAM zmodernizować ścieżkę dydaktyczną" – wyjaśnia PAP Ewa Olejnik z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra".

Na nową ścieżkę składać się mają nowoczesne tablice edukacyjne - będą na nich kody QR, po zeskanowaniu których przy pomocy aplikacji mobilnej na smartfonie pojawią się dodatkowe informacje, filmy czy animacje. Również walory przyrodnicze terenu byłyby przedstawione w bardziej atrakcyjny sposób – przekonują inicjatorzy akcji. Obecna ścieżka została utworzona w 1995 r. również przez „Salamandrę”

Na obszar obecnego rezerwatu ok. 5000 lat temu spadł deszcz meteorytów żelaznych. Ich świadectwem jest siedem kraterów uderzeniowych nadal widocznych w terenie. To tam odkryto w 2012 roku największy z dotychczas znalezionych w Polsce fragmentów meteorytu oraz czwarty co do wielkości na świecie, ważący ok. 300 kg. Rezerwat „Meteoryt Morasko” powstał w 1976 roku. Na Ziemi znanych jest około dwustu kraterów tego typu, ale tylko przy niewielkiej liczbie z nich odnajdywane są także meteoryty.

Przyrodnicy podkreślają nie tylko niespotykaną i unikatową geologię terenu, ale również jego spore walory przyrodnicze. Większość kraterów położona jest w dawniej typowym dla Wielkopolski, a obecnie coraz rzadziej spotykanym lesie dębowo - grabowym, zwanym grądem. Na terenie rezerwatu żyje także wiele gatunków zwierząt m.in. dzięcioł czarny, dzięcioł duży, kruk czy myszołów, a spośród ssaków - jadowity rzęsorek rzeczek. W wypełnionych wodą kraterach odbywają wiosną gody płazy - traszka grzebieniasta i zwyczajna, kumak nizinny oraz grzebiuszka ziemna.

Informacje dotyczące zbiórki pieniędzy na nową ścieżkę dydaktyczną można znaleźć na stronie Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra": http://www.salamandra.org.pl/rezerwat.html

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024