14.12.2019
PL EN
04.03.2014 aktualizacja 04.03.2014

Rusza europejska kampania informacyjna dla naukowców

Foto: Fotolia Foto: Fotolia

Doradztwo w zakresie zatrudnienia, prawa pracy i tworzenia życiorysu zawodowego ma zapewnić młodym naukowcom ogólnoeuropejska kampania objazdowa sieci EURAXESS. Między 14 a 18 marca autobus EURAXESS odwiedzi Poznań, Warszawę i Wrocław.

Sieć EURAXESS jest wspólną inicjatywą Komisji Europejskiej (KE) i krajów biorących udział w europejskim programie ramowym na rzecz badań i rozwoju technologicznego. Ma on wspomagać międzynarodową mobilność uczonych poprzez bezpłatne udzielanie kompletnych i praktycznych informacji oraz zapewnić niezbędną pomoc w trakcie ich pobytu za granicą.

W poniedziałek ogólnoeuropejską kampanię informacyjną, która ma wspomóc naukowców przez zapewnienie im doradztwa zawodowego i pośrednictwa pracy w portalu EURAXESS, rozpoczęła Komisja Europejska. Trasa objazdowej prezentacji obejmie 29 miast w 22 krajach Europy. Przez dwa miesiące ma dotrzeć do ok. 100 tys. studentów i młodych naukowców. W dniach 14-18 marca autobus EURAXESS odwiedzi Poznań, Warszawę i Wrocław.

Prezentując autobus kampanii w Brukseli komisarz ds. badań, innowacji i nauki Maire Geoghegan-Quinn podkreśliła, że EURAXESS to źródło konkretnych informacji i porad dla naukowców, poczynając od znalezienia pracy do możliwości finansowania badań. "Ogłaszając ponad 40 tys. miejsc pracy rocznie, udzieliwszy – w ciągu ostatnich czterech lat – ponad miliona odpowiedzi na pytania związane z mobilnością, EURAXESS staje się największym pośrednikiem w branży, i to w czasie, gdy największym wyzwaniem dla gospodarki staje się bezrobocie" - powiedziała.

W 2013 r. portal EURAXESS odnotował prawie 950 tys. odwiedzin pojedynczych użytkowników, czyli trzykrotnie więcej niż w 2010 r. i blisko 9,6 mln odsłon strony. W serwisie ofert pracy EURAXESS zarejestrowano już ponad 7,7 tys. organizacji badawczych. Korzystające z niego państwa, jak i osoby indywidualne, mogą liczyć na pomoc ponad 530 osób pracujących w ponad 260 ośrodkach obsługi.

Objazdowa prezentacja została zorganizowana w ścisłej współpracy z krajowymi ośrodkami EURAXESS w każdym odwiedzanym państwie. W programie wszystkich prezentacji znalazły się interaktywne sesje, warsztaty z ekspertami, dyskusje, a nawet naukowe slamy (to zazwyczaj publiczna rywalizacja poetów-performerów). Planowane są również sesje na temat możliwości zawodowych, organizowane we współpracy z działami personelu administracji uniwersyteckich.

Więcej  informacji tutaj.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/ gma/

Copyright © Fundacja PAP 2019