31.05.2020
PL EN
10.03.2014 aktualizacja 10.03.2014

Archeolodzy znaleźli w Lubuskiem piece garncarskie sprzed ok. 3 tys. lat

Opracowywane fragmenty naczyń z okresu kultury łużyckiej odkryte podczas prac wykopaliskowych w Motylewie. Fot. PAP/Lech Muszyński 08.03.2014 Opracowywane fragmenty naczyń z okresu kultury łużyckiej odkryte podczas prac wykopaliskowych w Motylewie. Fot. PAP/Lech Muszyński 08.03.2014

Na pozostałości osady kultury łużyckiej natrafili archeolodzy podczas badań w Motylewie niedaleko Gorzowa Wlkp. Cennym znaleziskiem są dwa piece garncarskie ze znajdującymi się w nich naczyniami, których wiek szacowany jest na ok. 3 tys. lat.

„Wyjątkowość tych pieców polega na znalezieniu w wypełniskach pieców kilkunastu już wypalonych naczyń” - powiedział PAP Paweł Kaźmierczak z Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wlkp.

Do tej pory na tym stanowisku archeolodzy zarejestrowali czterdzieści innych obiektów archeologicznych będących pozostałością pradziejowej osady, wśród których są pozostałości konstrukcji naziemnych, jamy zasobowe oraz paleniska. Podczas badań z ziemi wykopano kilka tysięcy fragmentów ceramiki.

Obecnie trwają pracę nad wyklejeniem naczyń. Wśród nich wyróżnia się duże naczynie zasobowe zdobione listwą plastyczną. Pozostałych kilkanaście naczyń jest nieco mniejszych.

„Kilka naczyń uległo spaleniu jeszcze podczas zapewne nieudanego wypału i być może ze względu na ich deformację i przepaloną w kontakcie z ogniem powierzchnię łużycki garncarz pozostawił swoje skarby w ziemi” - dodał Kaźmierczak.

Znalezione w piecach naczynia wzbogacą zabiory Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wlkp.

Badania wykopaliskowe prowadzone są w trakcie budowy kanalizacji w podgorzowskiej gminie Bogdaniec.

PAP - Nauka w Polsce

mmd/ ls/

Copyright © Fundacja PAP 2020