Strona główna Aktualności
Uczelnie

240 mln zł z NCN w konkursach OPUS, PRELUDIUM i SONATA

18.03.2014 Uczelnie, Konkursy

Fot. Fotolia

Narodowe Centrum Nauki przeznaczy 240 mln zł na finansowanie projektów badawczych. W poniedziałek ogłoszono - już po raz siódmy - konkursy OPUS, PRELUDIUM i SONATA. Termin składania wniosków upływa 17 czerwca 2014 r.

"W Narodowym Centrum Nauki jesteśmy nastawieni na finansowanie badań podstawowych, czyli tych, które siłą rzeczy są ukierunkowane na zrozumienie, jak świat funkcjonuje, jak funkcjonują ludzie i społeczeństwa. Z tego oczywiście wynikają na dalszym etapie wnioski praktyczne. Warto więc odważnie uprawiać naukę, bo dzięki temu posuwamy świat do przodu" – podkreśla dyrektor NCN prof. Andrzej Jajszczyk.

 

PRELUDIUM to konkurs skierowany do osób rozpoczynających karierę naukową, które nie uzyskały jeszcze stopnia naukowego doktora. Na realizację konkursu przeznaczono kwotę 30 mln zł. Okres realizacji badań nie może przekraczać 12 miesięcy, a wysokość finansowania pojedynczego projektu musi mieścić się w przedziale od 50 do 150 tys. zł.

 

"Zasadniczą zmianą obowiązującą w konkursie PRELUDIUM jest położenie większego nacisku na zawartość merytoryczną projektu. (...) Zmiany te są w znacznej mierze odpowiedzią na sugestie płynące ze środowiska naukowego" – mówi przewodniczący Rady NCN prof. Michał Karoński. Wyjaśnia, że w ocenie wniosku w mniejszym stopniu niż dotychczas będzie się liczyła ocena dorobku przez kierownika projektu i opiekuna naukowego.

 

Drugim z ogłoszonych konkursów jest SONATA, w której wnioskodawcą może być badacz ze stopniem naukowym doktora, uzyskanym nie wcześniej niż 5 lat przed datą złożenia wniosku. Naukowcy mogą się ubiegać o środki finansowe na stworzenie rozwiązania metodologicznego umożliwiającego prowadzenie innowacyjnych badań lub zakup nowoczesnej aparatury. Wśród wnioskodawców SONATY zostanie rozdysponowane 30 mln zł.

 

Z kolei w konkursie OPUS - który zwykle cieszy się największą popularnością - udział może wziąć każdy badacz, niezależnie od posiadanego stopnia, dorobku czy doświadczenia naukowego. W ramach konkursu OPUS finansowany może być również zakup lub wytworzenie aparatury badawczej niezbędnej do przeprowadzenia badań. Na badania realizowane w ramach tego konkursu Centrum przeznaczyło 180 mln zł.

 

Szczegółowe informacje na temat konkursów dostępne są na stronie: www.ncn.gov.pl

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ agt/

Tagi: ncn , opus , preludium , sonata
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu

Do odczytania hieroglifów w 1822 r. jego zapiski stanowiły jedno z najważniejszych źródeł na temat historii faraonów Egiptu. Ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie tekstów pozostawionych przez Manethona - kapłana egipskiego, który żył ponad 2 tys. lat temu.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka jest kłótliwa i piękna. Jeśli chcesz mieć z nią coś do czynienia, musisz prowadzić wiecznie proces sądowy.
Isaac Newton

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi