Strona główna Aktualności

Naukowcy: zapach znajomego człowieka jest dla psa niczym nagroda

22.03.2014 Świat

Fot. Fotolia

W psim mózgu rejon związany z nagrodą reaguje silniej na zapach bliskich ludzi niż obcych, a nawet znajomych czworonogów - wynika z badania opisanego w "Behavioural Processes".

Jest to jedno z pierwszych badań psich reakcji na zapachy, opartych na nieszkodliwej metodzie obrazowaniu mózgu.

 

"Kiedy wraca się do domu, a pies na nasz widok się cieszy, skacze i liże, spodziewając się, że coś dobrego się wydarzy, to jedna kwestia. W naszym eksperymencie nosiciele zapachów nie byli obecni. Oznacza to, że reakcja mózgu psa jest wywołana przez coś odległego w przestrzeni i czasie. Zatem psy muszą mieć reprezentację umysłową człowieka w mózgu" - powiedział Gregory Berns z Center for Neuropolicy na amerykańskim Emory University.

 

Jak zauważa badacz, u ludzi wyczuwających perfumy bliskiej im osoby też może występować natychmiastowa reakcja emocjonalna, z której nie zdają sobie sprawy. "Nasz eksperyment może obrazować podobny proces u psów. Ale te zwierzęta są dużo czulsze na bodźce zapachowe niż ludzie, więc ich reakcje mogą być dużo silniejsze" - podkreślił.

 

W 2012 r. Berns z zespołem po raz pierwszy wykonał obrazowanie mózgu będących w stanie pobudzenia psów za pomocą urządzenia do funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI). Okazało się, że reagujące na nagrody jądro ogoniaste w mózgu silniej odpowiadało w momencie, kiedy treser dawał ręką znak, że szykuje dla psa smakołyk, niż w momencie, kiedy pokazywał, że przysmaku nie będzie. U ludzi ten sam rejon odpowiada za podejmowanie decyzji, motywację i przetwarzanie emocji.

 

W nowym eksperymencie wzięło udział 12 psów różnych ras. Zwierzęta przeszły szkolenie, po którym siedziały bez ruchu w czasie rezonansu. W trakcie badania podawano im pod nos pięć różnych zapachów na gazikach: od samego badanego, od obcego psa, od psa mieszkającego z badanym, od obcego człowieka i od człowieka mieszkającego z badanym zwierzęciem. U zwierząt próbki pobierano z rejonu genitaliów, natomiast u ludzi - z rejonu pach.

 

Okazało się, że wszystkie zapachy wywoływały podobną reakcję w rejonach mózgu związanych z wykrywaniem zapachów, m.in. opuszce węchowej. Z kolei reakcja jądra ogoniastego była znacznie silniejsza w przypadku znajomych ludzi, a w dalszej kolejności znajomych psów.

 

"Silniejsza reakcja sugeruje, że psy nie tylko odróżniają zapach bliskiej osoby od obcych, ale i mają pozytywne skojarzenia z nią - powiedział Berns. - Choć można by spodziewać się, że psy będą szczególnie reagowały na zapach innych psów, widać, że +reakcja nagrody+ jest zarezerwowana dla ludzi. Czy jest to związane z jedzeniem, zabawą, predyspozycjami genetycznymi czy czymś innym, musimy się jeszcze dowiedzieć".

 

Co ciekawe, zapach znajomego człowieka wywoływał większą aktywację rejonu reagującego na nagrody u psów przeszkolonych jako opiekunowie. Nie wiadomo, czy wynika to z genów, czy ze szkolenia. Dalsze badania mogą wykazać, czy dzięki obrazowaniu mózgu da się zidentyfikować zwierzęta najlepsze do towarzystwa dla osób niepełnosprawnych, zwłaszcza że szkolenie jest kosztowne, a tylko jedna trzecia zwierząt jest w stanie je ukończyć. (PAP)

 

mrt/ ula/ gma/

Tagi: psy
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi