Strona główna Aktualności

Weterynaryjne Centrum Badawcze otwarto w SGGW

29.03.2014 Przyroda

Fot. PAP/Leszek Szymański 28.03.2014

Weterynaryjne Centrum Badawcze, czyli zintegrowany zespół laboratoriów do badań na zwierzętach takich jak świnie, owce i kozy, otwarto w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW). Badania nad zwierzętami prowadzone, w kosztującym ponad 12 mln zł Centrum, będą stanowiły punkt wyjścia do badań nad ludźmi.

Weterynaryjne Centrum Badawcze (WCB) powstanie na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW. Będą w nim prowadzone badania na styku medycyny i weterynarii, w zakresie fizjologii i patofizjologii zwierząt oraz badania chorób i schorzeń stanowiących zagrożenie dla zdrowia publicznego.

 

W ramach realizowanych projektów naukowcy poprowadzą zarówno badania podstawowe m.in. w zakresie nauk biomedycznych, medycznych i weterynaryjnych, ale także badania nad lekami, suplementami diety i dodatkami do pasz dla zwierząt. Prowadzone będą badania nad funkcją poszczególnych układów organizmu - szczególnie układu pokarmowego, badania neurohormonalne, metabolizmu, ekspresji genów. Centrum będzie również prowadzić działalność edukacyjną.

 

"SGGW od wielu lat jest wyznacznikiem postępu i rozwoju. Cieszę się, że w tej uczelni możemy zaprezentować kolejne nowoczesne centrum badawcze, które przyczyni się do rozwoju badań naukowych i wdrażania ich wyników do praktyki" - powiedział podczas uroczystości minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki.

 

Rektor SGGW prof. Alojzy Szymański, zwrócił uwage, że badania stosowane wymagają nowoczesnej aparatury. "Dlatego SGGW ciągle rozwija swoje laboratoria. Dzięki temu możemy prowadzić wspólne badania na światowym poziomie z wieloma uniwersytetami krajowymi i zagranicznymi" - podkreślił rektor SGGW.

 

Koszt budowy WCB to ponad 12 mln zł, z czego ponad 10 mln stanowiło dofinansowanie z Unii Europejskiej. Za tę kwotę zakupiono aparaturę badawczą i wybudowano laboratoria analityczne i badawcze. Inwestycja realizowana była w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ agt/

Tagi: sggw
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi