Strona główna Aktualności
Uczelnie

Uniwersytet Warszawski i Google uruchomiły Digital Economy Lab

02.04.2014 Uczelnie

Fot. Fotolia

Lepsze wykorzystanie nowych technologii w społeczeństwie i gospodarce – to cel interdyscyplinarnego ośrodka Digital Economy Lab (DELab), powołanego przez Uniwersytet Warszawski i firmę Google. W środę w Warszawie zainaugurowano jego działalność.

DELab powstał dzięki grantowi w wysokości 1 mln USD przekazanemu przez firmę Google i jest wspólną inicjatywą Wydziału Nauk Ekonomicznych, Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki oraz Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW.

 

„Między światem nauki a światem biznesu jest jeszcze wiele barier, które trzeba przełamać. To przede wszystkim bariery natury mentalnej. Ostatnio jednak ta obawa przed współpracą obu środowisk jest coraz mniejsza. Powstanie DELab-u jest tego najlepszym dowodem” – powiedziała podczas środowej inauguracji minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska.

 

Dodała, że przedsiębiorcy i naukowcy muszą być partnerami, bo ich współpraca – ze wsparciem administracji – przynosi korzyścią wszystkim.

 

Podkreśliła również, że w Polsce bardzo mało jest ośrodków, które prowadzą badania nad samym szkolnictwem wyższym, nie ma centrów, które pokazywałyby jak innowacje, nowe technologie będą wpływały na uczelnie. "Tymczasem nowe technologie będą miały zasadniczy wpływ na programy nauczania, mobilność studentów i system dostępu do nowych wynalazków. DELab byłby idealnym miejscem do mówienia o tych procesach" - dodała.

 

DELab jest ośrodkiem badawczym prowadzącym interdyscyplinarne badania nad przemianami związanymi z rozwojem technologii informacyjno-komunikacyjnych i opracowującym gotowe rozwiązania w zakresie efektywnego wykorzystania nowych technologii w gospodarce i społeczeństwie Polski i Europy Środkowo-Wschodniej.

 

Jak zapowiedziano, w ciągu pierwszego roku funkcjonowania DELab będą realizowane dwa programy.

 

Pierwszy to Inteligenta gospodarka – poświęcony wzmocnieniu wykorzystania nowych technologii w gospodarce. Jego celem jest wspieranie innowacyjności polskich firm oraz podnoszenie ich zdolności adaptacyjnych w warunkach globalnej konkurencji.

 

Drugi program - Miejsca pracy i kompetencje przyszłości – jest poświęcony przemianom, jakie pod wpływem rozwoju technologii zachodzą na rynku pracy. Jego celem jest m.in. rozwijanie umiejętności i rozwiązań edukacyjnych potrzebnych do wykonywania zawodów przyszłości, a także identyfikowanie koniecznych reform strukturalnych i przemian instytucjonalnych.

 

Twórcy DELab jeszcze w tym roku chcą też podjąć działania zmierzające do stworzenia i uruchomienia programu, który wspierałby przedsiębiorczość na UW. DELab chce też pozyskać kolejnych partnerów i kolejne źródła finansowania. "Chcemy zaprosić do współpracy wszystkich, którzy interesują się nowymi technologiami z różnych dyscyplin nauki np. z antropologii. Planujemy rozpisać konkurs na mikro granty zarówno dla osób z Uniwersytetu Warszawskiego, ale też spoza uczelni, tak by dostały szansę na zrealizowanie swoich badań w DELab" - powiedziała przewodnicząca Komitetu Sterującego DELab, prof. Anna Giza-Poleszczuk.

 

Dyrektorem naukowym placówki został dr Dominik Batorski z ICM. Jej siedziba mieści się w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie (BUW).

 

„Wspólny projekt lidera w innowacyjnych przedsięwzięciach cyfrowych oraz najlepszego badawczego uniwersytetu w Polsce – o uznanej pozycji w dziedzinie badań społecznych i ekonomicznych, oraz o poważnej wiedzy o regionie Europy Środkowej – jest czymś zupełnie naturalnym. Rozpoczynamy od gospodarki, ale interesujemy się też pokrewnymi zagadnieniami – politykami publicznymi, zmianami społecznymi” – deklarował rektor UW prof. Marcin Pałys.

 

Zapowiedział, że finansowy wkład Google ma stanowić zachętę do inwestowania w takie badania zarówno instytucji prywatnych, jak i publicznych. „Ten projekt to dowód na to, że współpraca uczelni i korporacji potrafi dobrze się układać także w Polsce” – dodał Pałys.

 

Dr Nicklas Lundblad z firmy Google podkreślił, że internet i nowe technologie są motorem napędowym gospodarki i mają ogromny wpływ na rozwój przedsiębiorczości. Dla rozwoju nowych technologii, globalizacji konkurencji i nowych modeli biznesowych ogromne znaczenie mają badania naukowe. "Dlatego też zdecydowaliśmy się wesprzeć działania Uniwersytetu Warszawskiego, doceniając potencjał badawczy i rozwojowy tej uczelni" - powiedział.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ agt/ jra/

Tagi: google , uw
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi