Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
07.04.2014 aktualizacja 07.04.2014

Wystawa o archeologii powiatu gliwickiego

Najcenniejsze i najciekawsze odkrycia archeologiczne dokonane na terenie powiatu gliwickiego zostaną po raz pierwszy zaprezentowane w ramach jednej obszernej wystawy w Zamku Piastowskim – oddziale Muzeum w Gliwicach. Wernisaż odbędzie się 11 kwietnia.

"Wieloletnie badania wykopaliskowe, które na terenie powiatu gliwickiego rozpoczęto jeszcze w okresie przedwojennym, przyniosły dość istotne dla odczytywania przeszłości informacje. Na wystawie w Zamku Piastowskim zaprezentujemy najciekawsze stanowiska archeologiczne i najcenniejsze z odkrytych tam zabytków" – wyjaśnia Monika Michnik, jedna z kuratorów wystawy.

Na ekspozycję „Przeszłość powiatu gliwickiego. Vademecum archeologiczne” składają się eksponaty datowane od epoki lodowcowej, kiedy to w dolinie Kłodnicy przebywali „łowcy reniferów”, przez epokę brązu i żelaza po średniowiecze i czasy nowożytne. Do najciekawszych zabytków prezentowanych na wystawie można zaliczyć skarb wykonanych z brązu siekierek z Czarkowa, wyposażenie grobu wojownika z Pławniowic z II w. n.e. wraz z rytualnie zniszczonym mieczem, brakteaty – późnośredniowieczne monety odkryte w Chudowie, jak również jeden z najbardziej rozpoznawalnych eksponatów gliwickiego Muzeum – szkielet mamuta odkryty w Pyskowicach.

Zgromadzone na wystawie zabytki pochodzą z działów archeologii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu i Śląskiego w Katowicach, Muzeum „Zamek Chudów” oraz ze zbiorów własnych Muzeum w Gliwicach.

Wystawie towarzyszy popularnonaukowa publikacja „Przeszłość powiatu gliwickiego. Vademecum archeologiczne”. Książka ta jest wynikiem podsumowania wieloletnich badań archeologicznych prowadzonych na terenie Gliwic i okolic. W pierwszej części podjęto się próby przedstawienia historii regionu w ujęciu chronologiczno-kulturowym: od najstarszych znalezisk datowanych na schyłkowy paleolit po czasy wczesnonowożytne (XVI-XVII w.). W drugiej omówiono najciekawsze stanowiska archeologiczne oraz znalezione tam materiały zabytkowe. Autorami książki, która w zamyśle ma pełnić rolę przewodnika dla wszystkich miłośników i pasjonatów archeologicznej przeszłości regionu, są kuratorzy wystawy – archeolodzy Monika Michnik i Radosław Zdaniewicz.

Otwarty dla wszystkich wernisaż odbędzie się 11 kwietnia na Zamku Piastowskim w Gliwicach (ul. Pod Murami 2) o godz. 17.00. Wystawa będzie czynna do końca 2014 roku.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024