Strona główna Aktualności
Przyroda

Na lwy by 7! Snapshot Serengeti rusza po raz kolejny

09.04.2014 Przyroda

Fot. Fotolia

Znowu będzie okazja do wypatrywania dzikich zwierząt na afrykańskiej sawannie! Społecznościowy projekt naukowy SnapshotSerengeti.org rozpoczął nowy - siódmy sezon klasyfikacji danych. Internauci pomagają badaczom, rozpoznając na zdjęciach dzikie zwierzęta.

Zadaniem internautów jest przeglądanie zdjęć z sawanny Serengeti na pograniczu Kenii i Tanzanii w Afryce i oznaczanie zwierząt widocznych na zdjęciach. Ma to pomóc naukowcom w dokładniejszym poznaniu zachowań dzikiej fauny.

 

To już 7. sezon obserwacji. W ubiegłym roku projekt wpadł w tarapaty finansowe i jego funkcjonowanie stanęło pod znakiem zapytania. Internauci zebrali jednak wtedy potrzebną kwotę w ramach projektu crowdfundingowego. W 7. edycji projektu można klasyfikować zdjęcia wykonane dzięki funduszom internautów.

 

W projekcie internauci mogą się poczuć jak badacze, edytorzy zdjęć i detektywi jednocześnie. Zdjęcia - robione automatycznie, kiedy przed obiektywem pojawia się ruch - nie zawsze są idealne. Często na zdjęciach porusza się jedynie trawa, a czasem po kawałku kończyny czy ogona trzeba wywnioskować, co to za zwierzę. Ale tym większa jest potem satysfakcja, kiedy wreszcie trafi się na perełkę - zdjęcie antylopy w trakcie skoku, patrzącego prosto w obiektyw jeżozwierza, rodziny słoni czy przeciągającej się lwicy.

 

Projekt Snapshot Serengeti - który działa na platformie Zooniverse.org - ma polską wersję językową. Powstała ona dzięki Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk i fundacji NewSpace. Polską wersję można znaleźć w menu językowym w prawym górnym rogu strony www.snapshotserengeti.org

 

Jak napisano na stronie internetowej Snapshot Serengeti, Projekt Lew (Lion Project) prowadzony jest przez University of Minnessota już od 45 lat. Dzięki niemu dowiedziano się np. dlaczego lwy mają grzywy i dlaczego żyją w grupach. Teraz badania koncentrują się na zrozumieniu, w jaki sposób duże zwierzęta koegzystują. Obecnie w Parku Narodowym Serengeti w Tanzanii śledzone są - dzięki nadajnikom radiowym - 24 stada lwów. Aby zebrać informacje o innych gatunkach, zbudowano sieć 225 ukrytych kamer. "Dzięki zdjęciom z tych kamer możemy zbadać, jak ponad 30 gatunków rozmieszczonych jest w terenie oraz jak wyglądają ich interakcje z lwami i innymi gatunkami" - zaznaczono na stronie projektu.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Dunbar, plotki i ewolucja języka Dunbar, plotki i ewolucja języka

Ludzka kultura jest przesycona językiem. Dzięki niemu jesteśmy zdolni do osiągania najniezwyklejszych rzeczy - podkreśla brytyjski antropolog Robin Dunbar. I krok po kroku tłumaczy, kiedy, jak i dlaczego ludzie zaczęli ze sobą rozmawiać, podczas gdy małpom wciąż wystarcza iskanie.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka w szkołach powinna być prowadzona w taki sposób, aby uczniowie uważali ją za cenny dar, a nie za ciężki obowiązek
Albert Einstein

Nasz blog

Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji! Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji!

Rola komunikacji naukowej na polskich uczelniach wciąż nie jest dostatecznie doceniona. Ani przez naukowców, ani przez władze uczelni. Zdawałoby się, że prezentowanie osiągnięć naukowców to zadanie biur prasowych. Te jednak często mają ustalone zupełnie inne priorytety.

Więcej

Tagi

-->