Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
25.04.2014 aktualizacja 25.04.2014

Rusza budowa Instytutu Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego

Piątkowe wmurowanie aktu erekcyjnego rozpoczęło symbolicznie budowę Instytutu Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego. Obiekt, którego koszt wyniesie ok. 59 mln zł, będzie mieścił laboratoria, klaster obliczeniowy do symulacji komputerowych i sale wykładowe.

Instytut Biotechnologii powstaje na terenie kampusu UG, w sąsiedztwie niedawno wybudowanych siedzib Wydziałów Biologii i Chemii oraz kilku innych wydziałów. W tej chwili Instytut mieści się w oddalonym o kilka kilometrów od kampusu obiekcie, który – ze względu na swój zabytkowy charakter nie spełnia wymogów nowoczesnej instytucji naukowej.

W piątkowej uroczystości udział wzięła minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska. „Kampus jest zachwycający. Oszałamiające jest to, jak wiele zmieniło się i dalej zmienia na polskich uczelniach” - powiedziała. Dodała, że ulokowanie Instytutu na terenie kampusu, w sąsiedztwie innych wydziałów prowadzących badania, pozwoli na lepsze wykorzystanie laboratoriów. Minister podkreśliła, że Instytut „jest przyszłościowy także dlatego”, że pokazuje dobrą współpracę dwóch uczelni, które wspólnie prowadzą wydział biotechnologii.

Dziekan Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Igor Konieczny dodał, że nowa siedziba Instytutu będzie wyposażona w nowoczesną infrastrukturę, która pozwoli prowadzić zajęcia dydaktyczne w oparciu o badania naukowe. „Cały czas to czynimy, ale nowy obiekt będzie jeszcze lepie przygotowany do tego” - powiedział Konieczny.

Nowa siedziba Instytutu Biotechnologii UG będzie miała cztery naziemne kondygnacje oraz jedną podziemną. W sumie powierzchnia użytkowa obiektu wyniesie prawie osiem tysięcy metrów kwadratowych.

Obok audytorium, sal naukowo-dydaktycznych i komputerowych itp. w budynku znajdą się specjalistyczne laboratoria, m.in. bioinformatyczne, izotopowe i analiz biomolekularnych. W obiekcie ulokowane zostaną także pomieszczenia do laboratoryjnej uprawy roślin oraz specjalistyczne laboratorium, w którym możliwe jest zachowanie wyjątkowej czystości i szczelności koniecznej do przeprowadzania wielu badań.

Instytut zostanie wyposażony w ponad 120 stanowisk komputerowych. „W specjalistycznym laboratorium bioinformatycznym zostanie m.in. utworzony tzw. klaster obliczeniowy, czyli zespół specjalistycznych komputerów, z którego będą korzystali pracownicy oraz studenci i doktoranci” – poinformowała Beata Czechowska-Derkacz rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego. Sale wykładowe i laboratoria mają zostać wyposażone w tablice interaktywne i projektory multimedialne z ekranami projekcyjnymi.

Budowa siedziby Instytutu jest niemal w całości finansowana ze środków unijnych pochodzących z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Prace przy obiekcie mają się zakończyć jesienią przyszłego roku.

Projekt budynku przygotował Warsztat Architektury Pracownia Autorska Krzysztof Kozłowski w Sopocie, a wykonawcą obiektu, wybranym w przetargu nieograniczonym, jest konsorcjum, w którym liderem jest Block Spółka z o.o. Warszawa.

Instytut Biotechnologii będzie służył studentom Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii prowadzonego wspólnie przez Uniwersytet Gdański i Gdański Uniwersytet Medyczny. Wydział jest jedyną jednostką dydaktyczną tej specjalności w Polsce prowadzoną przez dwie uczelnie. Kształci około 320 studentów, w tym 90 doktorantów. Wydział powstał w 1993 r. i od tego momentu w klasyfikacjach prowadzonych przez ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego otrzymuje najwyższe oceny.

Obecnie na wydziale pracuje siedemnaście zespołów naukowo-badawczych, które m.in. kontynuują rozpoczęte przez prof. Macieja Żylicza pionierskie badania białek opiekuńczych. Jak poinformowała Czechowska-Derkacz, absolwenci wydziału zatrudniani są w czołowych ośrodkach naukowych w kraju i za granicą, w tym np. w Karolinska Institut, Harvard University, Cambridge, Royal College czy Instytutach PAN.(PAP)

aks/ ula/ mow/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024