Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
02.05.2014 aktualizacja 02.05.2014

Pod wpływem hormonu miłości makaki stają się bardziej komunikatywne

Oksytocyna sprzyja interakcjom społecznym młodych makaków rezus - wynika z badań opublikowanych przez "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Oksytocyna jest hormonem wpływającym m.in. na tworzenie więzi między rodzicami a dzieckiem, powoduje wzrost zaufania, a także pełni funkcje czysto biologiczne - pomaga wywoływać skurcze podczas porodu i stymuluje wydzielanie mleka przez karmiącą matkę.

Wcześniejsze badania sugerowały, że oksytocyna odgrywa również rolę w interakcjach społecznych i może wspomagać leczenie takich zaburzeń jak autyzm. Choć wykazano już, że wzmacnia ona określone zachowania społeczne u dorosłych, nie badano jeszcze jej wpływu na nowonarodzone potomstwo naczelnych.

Naukowcy z Narodowych Instytutów Zdrowia w USA, Uniwersytetu Massachusetts Amherst i Uniwersytetu Parmy we Włoszech postanowili sprawdzić, w jaki sposób hormon ten wpływa na makaki rezus w ich pierwszym tygodniu życia.

Zachowanie młodych małpek obserwowano i nagrywano po zastosowaniu aerozolu zawierającego oksytocynę lub placebo. Okazało się, że pod wpływem oksytocyny makaki częściej naśladowały gest wykonywany przez opiekuna (człowieka). Opiekun każdego dnia trzy razy dziennie pokazywał makakom język. Po pewnym czasie zaczęły one odwzajemniać ten gest (nie jest on dla nich naturalny). Pod wpływem hormonu małpki były bardziej komunikatywne (wyrażały emocje mimiką), a także naśladowały opiekuna częściej, patrzyły na jego twarz oraz podchodziły bliżej niż makaki z grupy kontrolnej.

Kolejnym zachowaniem obserwowanym przez naukowców było oblizywanie warg (gest naturalny u makaków i występujący w komunikacji samica-potomstwo w pierwszym miesiącu po narodzinach). Również w tym przypadku oksytocyna sprawiała, że małpki oblizywały wargi częściej.

Jak zauważają badacze, pod wpływem oksytocyny w ślinie zwierząt występował niższy poziom kortyzolu (hormonu stresu) niż u grupy kontrolnej, co sugeruje, że oksytocyna może wpływać na zmniejszenie lęku.(PAP)

koc/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024