Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
04.05.2014 aktualizacja 04.05.2014

Wybitni zagraniczni naukowcy i humaniści na Festiwalu Copernicus

Od 6 do 11 maja w Krakwie odbędzie się pierwsza edycja międzynarodowego festiwalu Copernicus, którego tematem będą „rewolucje” w nauce i kulturze. Wśród wybitnych prelegentów – przedstawicieli nauk ścisłych, humanistów i filozofów – będą: ks. prof. Michał Heller, John N. Gray i Michael A. Arbib.

Krakowski festiwal Copernicus, poświęcony relacjom między nauką a szeroko pojętą kulturą, jest organizowany po raz pierwszy. Dyrektorem programowym festiwalu jest ks. prof. Michał Heller.

„Postanowiliśmy zorganizować Festiwal Kopernika, by ważne pytania na temat istnienia i granic poznania zadać wspólnie, by stworzyć przestrzeń, w której nauka i duchowość, fizyka i sztuka, kosmologia i socjologia wespół mierzą się z wyzwaniami, które stoją przed człowiekiem w XXI w.” – podkreśla Grzegorz Jankowicz, dyrektor wykonawczy Copernicus Festival.

„Tematem pierwszej edycji są +rewolucje+: przełomowe momenty w dziejach kultury i nauki (traktowanej przez nas jako część tej pierwszej), które pozwoliły ludzkości wejść w nowy etap rozwoju” – wyjaśnia Jankowicz.

Program imprez jest bardzo bogaty i zróżnicowany. Do Krakowa przyjadą wybitni naukowcy, humaniści i filozofowie z różnych polskich ośrodków i z zagranicy. Wykłady wygłoszą m.in. fizyk i kosmolog z Uniwersytetu Cambridge, John D. Barrow, jeden z czołowych filozofów i politologów John N. Gray oraz światowy autorytet z dziedziny neurobiologii Michael A. Arbib z University of Southern California. Wśród polskich gości będzie socjolog prof. Edmund Wnuk-Lipiński, informatyk i popularyzator nauki prof. Ryszard Tadeusiewicz oraz kognitywista i filozof prof. Bartosz Brożek.

Każdy dzień festiwalowy będzie miał inny temat przewodni. Mowa będzie m.in. o człowieku i we Wszechświecie, „poszukiwaniu duszy”, relacji nauki i religii oraz o konsekwencjach wspomnianych rewolucji w nauce i kulturze.

Oprócz wykładów odbędą się liczne dyskusje, warsztaty – z astronomii, neuroobrazowania i twórczego pisania, a także koncerty, w tym występ Capelli Cracoviensis połączony z wykładem ks. prof. Michała Hellera.

Zaplanowano pasmo filmowe związane z tematem festiwalu – relacją nauki i kultury : widzowie będą mogli zobaczyć m.in. „Solaris” Andrieja Tarkowskiego, „2001: Odyseję kosmiczną” S. Kubricka i „Iluminację” K. Zanussiego.

Organizatorami festiwalu są: „Fundacja Tygodnika Powszechnego”, krakowskie Centrum Kopernika, Fundacja Nauki Polskiej, krakowskie Muzeum Narodowe i KBF.

Szczegółowy program festiwalu można znaleźć na stronie: www.copernicusfestival.com

PAP - Nauka w Polsce

szl/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024