Strona główna Aktualności

Inauguracja portalu poświęconego literaturze popularnonaukowej

07.05.2014 Popularyzacja nauki

Fot. materiały prasowe

„Mądre Książki” to strona internetowa poświęcona publikacjom wyjaśniającym zagadnienia naukowe i popularyzującym naukę. Misją portalu, prezentującego recenzje, jest promocja rzetelnych tytułów z różnych dziedzin przeznaczonych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

„Mądre Książki to serwis założony i prowadzony nie tylko przez pasjonatów popularyzacji nauki, ale przede wszystkim specjalistów w wielu dziedzinach - pracowników wyższych uczelni, naukowców prowadzących własne badania, a także doświadczonych fachowców branży nowych technologii od lat kreujących projekty edukacyjne i popularyzatorskie na wysokim poziomie - mówi Leszek Szumlas, współautor projektu. – Wierzymy, że opracowywane przez nas i liczne grono naszych redaktorów recenzje pomogą rozpoznać te pozycje popularnonaukowe, które warte są przeczytania i polecania zwłaszcza najmłodszym czytelnikom".

 

Zdaniem inicjatorów portalu, rynek księgarski pełen jest książek poświęconych nauce, o chwytliwych tytułach oraz entuzjastycznych recenzjach umieszczonych na obwolutach przez specjalistów od marketingu. Jednak, ich zdaniem, prawdziwa literatura popularnonaukowa dopiero szuka swojego miejsca wśród polskich czytelników.

 

„Niestety, część z tych publikacji zawiera błędy lub promuje pseudo-naukowe teorie lub jest po prostu nieudolnym tłumaczeniem obcojęzycznych pozycji. W gąszczu tysięcy dostępnych tytułów coraz trudniej znaleźć te, które są naprawdę godne polecenia. A przecież często to ten pierwszy kontakt z książką rozbudza zainteresowania i pasje owocujące w przyszłości wspaniałymi wynikami badań naukowych" – dodaje Piotr Kołodziejczyk, współautor projektu.

 

Tytuły na stronie można wyszukiwać według kategorii wiekowej, dla której są przeznaczone i tematyki. W ten sposób rodzic czy nauczyciel mają znaleźć pozycje dotyczące wybranej dziedziny, dostosowane do wieku czytelnika, zaś dorosły poszukiwacz wiedzy uzyska jasną informacje na temat zawartości książki i jej wartości merytorycznej oraz edytorskiej. Wszystkie opisywane książki w serwisie zasługują, zdaniem redaktorów, na uwagę i napisane są starannie, bez błędów merytorycznych, a jednocześnie ciekawie. Stąd już ich sama obecność na stronie jest rekomendacją.

 

Jak zapowiadają twórcy strony, w serwisie znajdą się także informacje o autorach publikacji - często znanych naukowcach, oraz o odkryciach naukowych. Publikowane mają być również przydatne informacje dotyczących rynku księgarskiego, wydarzeń związanych z książkami popularnonaukowymi czy internetową popularyzacją nauki. Obecnie można zapoznać się z około 70 recenzjami. Codziennie dodawanych jest kilka nowych pozycji.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 1
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi