Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
19.05.2014 aktualizacja 19.05.2014

Jedyny polski film nagrodzony na festiwalu „The Archaeology Channel”

Wyróżnienie w kategorii najlepszej animacji i efektów specjalnych otrzymał fabularyzowany dokument popularnonaukowy „Wyspa władców” przedstawiający tematykę rezydencji pierwszych Piastów na Ostrowie Lednickim.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy, organizowany przez The Archaeology Channel, odbył się dniach 9-13 maja w Eugene w stanie Oregon w USA. Spośród 113 filmów zgłoszonych z 24 krajów jury wybrało do pokazów finałowych 18 najlepszych produkcji. W tym gronie znalazł się film „Wyspa władców” z cyklu „Tajemnice początków Polski” w reżyserii Zdzisława Cozaca. W konkursie głównym „Wyspę władców” wyróżniono za animacje i efekty specjalne.

„To szczególnie prestiżowa kategoria, w której niełatwo nam konkurować z filmami zachodnioeuropejskich i amerykańskich producentów” – nie kryje zadowolenia Zdzisław Cozac.

Wcześniej obraz ten zdobył nagrodę Arkeolan na XIII Międzynarodowym Festiwalu Filmów Archeologicznych w Hiszpanii. Autorzy filmu pokazują zabytki z Ostrowa Lednickiego w Wielkopolsce. W oparciu o badania przywołują najbardziej prawdopodobne hipotezy na temat wydarzeń na wyspie, od czasu budowy mostów w 963 r. do najazdu czeskiego księcia Brzetysława w 1039 r. Końcowy efekt uzyskano dzięki zastosowaniu efektów specjalnych w postaci modelowania i animowania lednickiego grodu oraz znajdujących się w nim obiektów.

Cykl filmów „Tajemnice początków Polski” to autorski projekt Zdzisława Cozaca realizowany w koprodukcji z TVP Historia, a dofinansowywany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dotąd w ramach cyklu powstały filmy: „Trzcinica – karpacka Troja” - o grodzisku z epoki brązu i wczesnego średniowiecza w Trzcinicy k. Jasła, „Wyspa władców” – na temat rezydencji Mieszka I i Bolesława Chrobrego na Ostrowie Lednickim oraz „Miasto zatopionych bogów” - o Wolinie - największym wczesnośredniowiecznym porcie Słowian.

Obecnie reżyser pracuje nad kolejnym filmem cyklu: „Ukryte gniazdo dynastii”, w którym ukaże wczesnośredniowieczny Kalisz, na tle hipotez o pochodzeniu dynastii Piastów.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024