Strona główna Aktualności

Nagrody dla polskich nastolatków w konkursie Intel ISEF w USA

19.05.2014 Nagrody i wyróżnienia

Fot. Fotolia

Dwoje uczniów-badaczy z Polski zdobyło nagrody podczas prestiżowego konkursu młodych naukowców Intel ISEF w Los Angeles. Jerzy Szuniewicz zdobył 3. nagrodę w kategorii fizyka i astronomia, a Joanna Jurek - 4. nagrodę w kategorii medycyna i zdrowie.

Intel International Science and Engineering Fair Los Angeles (Intel ISEL) to prestiżowy międzynarodowy konkursie naukowy, w których uczniowie prezentują efekty swoich badań. Polskę reprezentowało troje młodych badaczy, którzy zostali wyłonieni podczas finału Konkursu Młodych Naukowców E(x)plory w marcu tego roku. Konkurowali oni z ponad 1700 uczniami z 70 krajów. O wynikach konkursu poinformowali PAP w poniedziałek przedstawiciele firmy Intel.

 

Jerzy Szuniewicz z VIII LO im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zdobył trzecią nagrodę w kategorii fizyka i astronomia. Komisję przekonał do siebie projektem zatytułowanym „Wykorzystanie przestrzennego modulatora światła do optymalizacji procesu sprzęgania pojedynczych fotonów do światłowodów jednomodowych”. W nagrodę otrzymał 1 000 dolarów i został zaproszony na wyjazd do ośrodka Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie.

 

W kategorii „medycyna i zdrowie” wysoko uplasowała się z kolei Joanna Jurek z I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim (http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,400271,17-letnia-autorka-metody-leczenia-raka-leci-na-konkurs-do-usa.html). Czwartą nagrodę zagwarantowało jej badanie „wielofunkcyjnych nanosystemów kompozytowych dla dostarczania leków”, mających zastosowanie w terapii nowotworowej. Dzięki takim rozwiązaniom rokowania w terapii nowotworowej wzrastają 2-3-krotnie. W nagrodę otrzymała 500 dol.

 

Tegorocznym zdobywcą nagrody głównej im. Gordona E. Moore’a został Nathan Han z Bostonu. 15-latek opracował program komputerowy analizujący rozmaite mutacje genów i wskazujący, czy doprowadzą one do raka piersi. Jego rozwiązanie ma 81-proc. skuteczność w wykrywaniu zagrożenia chorobą na podstawie analizy genu BRCA1. Nathan Han w nagrodę otrzymał 75 tys. dolarów.

 

Nagrody Intel Foundation Young Scientist Awards o wartości tys. dolarów przyznano dwojgu młodym badaczom. 15-letni Lennart Kleinwort z Niemiec stworzył narzędzie do analizy matematycznej dla smartfonów i tabletów, umożliwiające wykonywanie na urządzeniach mobilnych kalkulacji, które dotychczas wymagały użycia zaawansowanego sprzętu komputerowego. Z kolei 17-letnia Shannon Xinjing Lee z Singapuru zaprojektowała nowatorski elektrokatalizator, dzięki któremu akumulatory w pojazdach hybrydowych będą lżejsze, bezpieczniejsze i bardziej pojemne.

 

Łączna pula nagród w konkursie Intel ISEF wyniosła 5 mln dolarów.

 

Intel ISEF to najważniejsze na świecie targi uczniowskich projektów naukowych i inżynieryjnych z ponad 60-letnią tradycją. Intel Organizatorzy wyliczają, że od prezentacji swoich pomysłów na tej imprezie rozpoczynało karierę naukową już 27 noblistów.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Geniusz po godzinach Geniusz po godzinach

Albert Einstein był geniuszem nauki - znanym i uwielbianym do tego stopnia, że stał się ikoną popkultury. Mogę się jednak założyć, że oprócz garści "najgrubszych" faktów przeciętny Polak wie o nim skrajnie niewiele. Książka "Jak wyobrażam sobie świat" pozwala skutecznie zwalczyć tę niewiedzę.

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi