Strona główna Aktualności
Uczelnie

Uniwersytet Śląski uruchamia 11 nowych kierunków

20.05.2014 Uczelnie

Fot. Fotolia

Uniwersytet Śląski uruchamia 11 kierunków i ok. 20 specjalności. Niż demograficzny zmusza uczelnie do tego by zmieniały i modyfikowały swoją ofertę kształcenia - powiedział podczas konferencji prasowej prorektor ds. kształcenia i studentów prof. Ryszard Koziołek.

Prof. Koziołek powiedział w poniedziałek w Katowicach, że główną troską uniwersytetu jest obecnie zachowanie równowagi między dostosowywaniem się do wymogów rynku pracy a spełnianiem idei kształcenia akademickiego. "Rzeczywistość naciska na uniwersytet, aby był elastyczny, aby się dostosował, aby myślał o praktycznych konsekwencjach zdobywania wiedzy i umiejętności" - mówił Koziołek. Podkreślał jednak, że uniwersytet "nie powinien gwałtownie reagować na zmieniający się rynek, musi myśleć w dłuższej perspektywie".

 

Dodał, że rynek, który oczekuje na wysokowyspecjalizowaną kadrę jest dość wąski. "Często spotykam się z pracodawcami i kiedy pytam ich: +kogo chcecie, żebyśmy kształcili+, to okazuje się, że większość odpowiada, że chce specjalistów, których w gruncie rzeczy i tak będą uczyć określonej umiejętności w nowym miejscu pracy. To nakłada na uniwersytet konieczność takiego kształcenia, które łączyłoby kształcenie specjalistyczne z pewną zdolnością do elastycznego i szerokiego myślenia" - mówił Koziołek.

 

Wskazał, że poszukiwanie nowych kierunków i specjalności poprzedzone jest m.in. badaniami rynku, jednak ich wynik nigdy nie jest pewny. Jednym z takich programów, który nie spotkał się z zainteresowaniem były studia podyplomowe "zarządzanie parafią". "To była jedna z najlepszych propozycji kształcenia, która, w moim rozumieniu, była dobrą oceną rzeczywistości (...), ale nie spotkała się z zainteresowaniem" - mówił Koziołek. Przestrzegał też przed stereotypową oceną niektórych kierunków studiów. "Można powiedzieć, że absolwent fizyki może zostać naukowcem albo nauczycielem, ale kiedy badamy ich losy, okazuje się, że należą oni do najchętniej zatrudnianych absolwentów uniwersytetu" - powiedział.

 

Zdaniem prorektora, kształcenie uniwersyteckie powinno spełniać swoją misję w czterech obszarach - kształcenia naukowców dla uniwersytetu, nauczycieli oraz innych pracowników dla oświaty, specjalistów dla instytucji publicznych oraz dla biznesu. "Biznes jest tym miejscem, gdzie powinniśmy być najbardziej kreatywni i pomysłowi" - mówił.

 

Dodał, że to właśnie niż demograficzny zmusza uczelnie do tego, by zmieniały i modyfikowały swoją ofertę kształcenia oraz do przyjrzenia się czego i jak uczą. "Konkurencja między uczelniami sprawia, iż nie wystarczają wyłącznie tradycyjne kierunki, trzeba przygotować coś unikatowego, czego nie ma na przykład na innych uczelniach" - dodał prorektor.

 

Wśród nowych kierunków, jakie proponuje Uniwersytet Śląski, znalazły się m.in. doradztwo polityczne i publiczne, informacja w instytucjach e-społeczeństwa, mediteranistyka, studia regionalne, bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe, sztuka pisania. "+Sztuka pisania+ jest obecna w kształceniu uniwersyteckim, zwłaszcza na uczelniach anglosaskich, od kilkudziesięciu lat. Obecnie żyjemy w czasach, kiedy więcej się pisze, niż czyta i skala gatunków związanych z pisaniem użytkowym rozciąga się od prowadzenia bloga po twórczość artystyczną przez rozmaite formy publicystyczne i dziennikarskie. Jest tu się czego uczyć, zarówno jeśli chodzi o gatunki i historię form pisarskich jak i praktyczną stronę pisania" - powiedział Koziołek.

 

Rekrutacja elektroniczna rozpoczęła się 15 maja.

 

Uniwersytet Śląski ma 12 wydziałów z 56 kierunkami oraz ok. 180 specjalnościami. Obecnie na uczelni studiuje ponad 30 tys. osób.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ktp/ mki/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 1
Skomentuj Zobacz wszystkie   Dyskutuj na forum

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi