Strona główna Aktualności

Wiemy więcej o termitach

22.05.2014 Świat

Fot. Fotolia

Znamy sekwencję genomu termitów Zootermopsis nevadensis, jednych z najprymitywniejszych owadów społecznych. Wyniki opublikowano w "Nature Communications".

Wyniki badania genomu termitów pozwalają dostrzec główne podobieństwa i różnice pomiędzy termitami a innymi owadami społecznymi: mrówkami, osami i pszczołami. Dostarczają też nowych informacji nt. ich ewolucji.

 

Mogą jednocześnie oznaczać kolejny krok w stronę opracowania skutecznych metod zwalczania termitów. Niektóre ich gatunki w sąsiedztwie człowieka uważa się za niepożądanych gości.

 

Termity Z.nevadensis nieczęsto bywają na dworze. Większość życia spędzają w martwych pniach drzew. Naukowcy sądzili, że pewne ich geny zawiadujące płodnością samców sprawiają, że cały czas są one w stanie zapładniać jajka produkowane przez królowe. Królowe termitów nie są w stanie zbyt długo przechowywać nasienia, w przeciwieństwie do mrówek, gdzie rolą samców jest zaplemnić królową, po czym zginąć. W takim układzie mrówcza królowa potrafi przechować nasienie dłuższy czas - tłumaczy jeden z autorów badania, profesor entomologii z North Carolina State University, dr Ed Vargo.

 

"Zwykle jest tak, że samce mrówek przekazują swoje nasienie, a potem kończą żywot. U termitów Z.nevadensis ta produkcja trwa całe życie" - zaznacza Vargo.

 

Z badania wynika również, że termity mają mniej receptorów niezbędnych do wykrywania zapachów, niż inne owady społeczne. To dość nietypowe. Wyczuwanie woni jest konieczne do tego, by cała społeczność owadów mogła się w skomplikowany sposób komunikować - i sprawnie funkcjonować.

 

Na pierwszy rzut oka ma to sens, ponieważ badane termity praktycznie nie opuszczają pnia i niemal nie mają kontaktu z zapachami świata. Nie muszą więc posiadać mechanizmów, które w szczególny sposób uwrażliwią je na wonie.

 

Wcześniejsze badania mrówek i pszczół pozwalały jednak sądzić, że aby owad przekazywał i odbierał informacje węchowe, potrzebuje dość wielu genów, które zapewnią mu arsenał receptorów czuciowych - zaznacza współautor pracy, entomolog, dr R. Michael Roe.

 

Teraz okazuje się, że receptory czuciowe nie muszą być tak ważne dla funkcjonowania w społeczności, jak sądzono, przynajmniej u najbardziej prymitywnych termitów - mówi Roe. "I okazuje się, że wniosków z badania mrówek lepiej nie przenosić na termity" - dodaje.

 

Autorzy badania zauważyli też podobieństwa pomiędzy termitami Z.nevadensis a innymi owadami społecznymi. Np. takie, że zarówno u termitów, jak i u mrówek występuje wiele analogicznych genów, odpowiadających za mechanizm rozmnażania i przynależność do społecznych kast.

 

Wyniki tych badań mogą być pomocne w zwalczaniu termitów, które w niektórych częściach świata zalicza się do szkodników (niszczą drewniane części budynków). "Ogromna większość termitów to nie szkodniki" - mówi Vargo. - Pełnią za to dosyć ważne funkcje w przyrodzie, uczestnicząc w rozkładzie materii. Znajomość sekwencji ich genów może pomóc w obronie przed tymi, które powodują szkody". (PAP)

 

zan/ ula/

Tagi: termity , owady , genom
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi