Strona główna Aktualności
Uczelnie

Nowy prezes Science Europe wybrany w Krakowie

22.05.2014 Uczelnie

Fot. Fotolia

Prof. Miguel Seabra, prezes portugalskiej Fundacji Nauki i Technologii, został nowym prezesem Science Europe (SE) – organizacji zrzeszającej agencje finansujące badania naukowe oraz instytucje badawcze z całej Europy. Wybrano go w Krakowie, podczas posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego SE.

Polskę w Science Europe od czerwca 2012 roku reprezentuje Narodowe Centrum Nauki. 20 maja Zgromadzenie Ogólne organizacji odbyło się w Krakowie.

 

"Czujemy się wyróżnieni, ponieważ po raz pierwszy w historii Science Europe posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego SE odbyło się poza Brukselą. Było to jednocześnie posiedzenie wyjątkowo ważne, ponieważ w jego trakcie wybrano nowego przewodniczącego SE, a także dokonano zmian w składzie Rady Zarządzającej" – podkreśla dyrektor NCN, prof. Andrzej Jajszczyk.

 

Nowym prezesem SE został prof. Miguel Seabra, prezes portugalskiej Fundacji Nauki i Technologii. Prof. Seabra był dotychczas zaangażowany w prace Science Europe, jako członek rady zarządzającej oraz Zgromadzenia Ogólnego. Jest profesorem zwyczajnym na Universidade Nova de Lisboa w Portugalii.

 

"Czuję się zaszczycony tym wyborem. Science Europe przeszło długą drogę od 2011 roku do dziś, kiedy stanowi istotny głos europejskich organizacji finansujących i prowadzących badania naukowe. Chciałbym swoją pracą umocnić rolę Science Europe w procesie kształtowania europejskiej polityki naukowej" – podkreślił nowo wybrany prezes.

 

Podczas posiedzenia dyskutowano o tym, jaką rolę w najbliższych latach powinno pełnić SE w kształtowaniu europejskiej przestrzeni badawczej. Zastanawiano się również nad zasadami funkcjonowania komitetów naukowych SE oraz ich wpływem na kształtowanie polityki naukowej w Europie. Zgromadzenie zatwierdziło sprawozdanie z działalności Science Europe za rok 2013. W pozostałych punktach obrad debatowano nad zagadnieniami budżetowymi SE.

 

Science Europe zrzesza ponad pięćdziesiąt organizacji i instytucji naukowych prowadzących lub finansujących badania naukowe, z dwudziestu pięciu krajów europejskich. Celem organizacji jest przede wszystkim wzmocnienie europejskiej przestrzeni badawczej poprzez zacieśnienie współpracy między instytucjami członkowskimi.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ mki/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu

Do odczytania hieroglifów w 1822 r. jego zapiski stanowiły jedno z najważniejszych źródeł na temat historii faraonów Egiptu. Ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie tekstów pozostawionych przez Manethona - kapłana egipskiego, który żył ponad 2 tys. lat temu.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka jest kłótliwa i piękna. Jeśli chcesz mieć z nią coś do czynienia, musisz prowadzić wiecznie proces sądowy.
Isaac Newton

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi