Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
22.05.2014 aktualizacja 22.05.2014

SGGW od podszewki, czyli dni uczelni pełne atrakcji

Mięsożerne rośliny, wystawa akwarystyczna, bitwa robotów, pokazy wyszkolenia psów i koni policyjnych, kiermasz ziół i kwiatów, rzeźbienie pilarką w drewnie, zwiedzanie Centrum Wodnego i Kliniki Koni - to tylko niektóre atrakcje przygotowane na Dni SGGW w Warszawie, które odbędą się 23 i 24 maja.

Tegoroczne Dni Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego są częścią obchodów 200-lecia uczelni.

Jak przypomina rzecznik SGGW dr Krzysztof Szwejk, początki uczelni sięgają 1816 r. i są związane z utworzeniem Instytutu Agronomicznego w Marymoncie. "W 2016 roku minie 200 lat od czasu, kiedy Instytut Agronomiczny rozpoczął kształcenie rolnicze. Z tej okazji przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji dla całych rodzin. Podczas dwóch dni zaprezentują się wszystkie wydziały, koła naukowe, organizacje studenckie, zespoły artystyczne oraz inne jednostki organizacyjne pracujące na rzecz studentów i pracowników naukowych SGGW" - zapowiada.

Jak zwykle sporo atrakcji przygotowano dla dzieci i miłośników zwierząt. Na terenie nowej części kampusu (w okolicach budynku 34) będzie można oglądać stado hodowlane ok. 50. sztuk alpak. Gatunek pochodzący z Ameryki Południowej, dobrze zaaklimatyzował się w Polsce. Szacuje się, że jest ich u nas ok. 700 sztuk. Wydział Nauk o Zwierzętach we współpracy z Polskim Związkiem Hodowców Alpak zaprezentują m.in. pokaz zwierząt obu istniejących ras, czyli Suri i Huacaya, przędzenie włókna na kołowrotku, profesjonalny pokaz strzyży, wykorzystanie tych zwierząt w turystyce, rekreacji oraz alpakoterapii. Dzieci mogą wziąć udział konkursach plastycznych z nagrodami i będą karmić alpaki. Można będzie także kupić produkty wykonane z włókna alpaki.

W małe zoo zamieni się uczelniany park. Odwiedzający będą mogli stanąć oko w oko z gadami, płazami, rybami, rakami, pszczołami, pająkami i ślimakami; zobaczyć ciekawe zwierzęta gospodarskie m.in. kury ozdobne. Jak co roku będzie też można podziwiać zwierzęta grające w filmach i reklamach.

Po raz pierwszy w czasie Dni SGGW odbędzie się konferencja akwarystyczna połączona z wystawą akwarystyczną. Atrakcją pikniku w kampusie uczelni będą pokazy wyszkolenia psów i koni pracujących w policji. Natomiast studenckie koło naukowe Aves przeprowadzi pokaz polowania z ptakami szponiastymi, między innymi z myszołowami, sokołami i jastrzębiami. Wydział Medycyny Weterynaryjnej zorganizuje prezentację psów do adopcji oraz udostępni do zwiedzania Klinikę Koni, stajnię, ujeżdżalnię oraz Klinikę Małych Zwierząt (zapisy na stoisku wydziału).

"Zwiedzić będzie można cały nasz kampus, a w szczególności Park Wodny przy Centrum Wodnym SGGW (zapisać można się na stoisku Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska) oraz tradycyjnie uczelniane Muzeum" - zapowiada Krzysztof Szwejk.

Na stoiskach i w laboratoriach wydziałów zajmujących się żywieniem człowieka i wykorzystaniem technologii podczas produkcji żywności (Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji oraz Wydział Nauk o Żywności) będą wykonywane pomiary stężenia glukozy i cholesterolu we krwi, składu ciała metodą bioimpedancji (BMI), testy wysiłkowe, pokaz kuchni molekularnej, porady na temat prawidłowego odżywiania oraz diet odchudzających. Zainteresowani będą mogli poddać się także testom daltonizmu smakowego i zapachowego lub wziąć udział w warsztatach produkcji parówek.

Z kolei na kiermaszu „Smaki natury i cuda wianki” (stoisko Wydziału Rolnictwa i Biologii) będzie można obejrzeć oraz kupić zioła i rośliny ozdobne. Wydział Leśny SGGW wraz z kilkoma nadleśnictwami i współpracującymi z wydziałem instytucjami, przygotował bogatą ofertę drzew i krzewów.

Rzecznik dodaje, że aktywnie w uczelnianej majówce będą uczestniczyć organizacje studenckie i zespoły artystyczne. Wystąpią m.in. LZA „Promni”, Klub Sygnalistów Myśliwskich „Akteon” oraz Orkiestra Reprezentacyjna SGGW. "Dobrą zabawę w plenerze z muzyką zapewni także koncert gitarowy złożony ze studentów i absolwentów Wydziału Technologii Drewna. Zespół SQER Dance oraz LZA Promni będą prowadzić warsztaty taneczne" - informuje.

Nie zabraknie atrakcji dla amatorów sportu. Rozegrany zostanie turniej tenisa stołowego, piłki nożnej, piłki siatkowej oraz badmintona. Natomiast na basenie sztafety pływackie będą walczyć o puchar JM Rektora SGGW.

W piątek przed Wydziałem Leśnym (bud. 34) w ruch pójdą siekiery i piły łańcuchowe. Odbędą się tam V Zawody Drwali Studentów Leśnictwa i pokaz rzeźbienia pilarką w drewnie.

Jak co roku na terenie uczelnianego kampusu, na kilku stoiskach swoje produkty będą sprzedawać zakłady przemysłu spożywczego.

Poza tym, wszystkie wydziały SGGW zaprezentują swoją bogatą ofertę edukacyjną, a przyszli studenci mogą szczegółowo zapoznać się z zasadami rekrutacji na studia. Młodzież, otrzyma pełną informację o kierunkach studiów i wydziałach, a także o kursach organizowanych przez uczelniany KURSAR (www.kursar.pl). W trakcie Dni SGGW uczelnia organizuje konkurs „Start po indeks”, w którym biorą udział tegoroczni maturzyści. Uczestnicy konkursu napiszą test z wybranego przedmiotu (biologia, chemia, matematyka, geografia, historia, fizyka). Zdobywcy pierwszych trzech miejsc (łączenie 18 osób) z poszczególnych przedmiotów otrzymają indeksy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Obchody Dni SGGW rozpocznie uroczystość nadania tytułów doktora honoris causa dwóm uczonym: prof. Michele Jamiolkowskiemu oraz prof. Wojciechowi Wolskiemu. Jak poinformował rzecznik SGGW, profesor Jamiolkowski jest uczonym w dziedzinie mechaniki gruntów i geotechniki, a profesor Wolski jest specjalistą w dziedzinie geotechniki i hydrotechniki. Uroczystość rozpocznie się 23 maja o godz. 11.00 w Auli Kryształowej SGGW.

Więcej informacji na temat organizowanych atrakcji i szczegółowy program Dni SGGW można znaleźć na stronie internetowej: www.sggw.pl

Serwis PAP - Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych imprezy.

Majówka w SGGW odbędzie się w piątek i sobotę (23 i 24 maja) w godz. 10.00-17.00. Główne imprezy odbywać się będą na placu przed Pałacem Rektorskim przy ul. Nowoursynowskiej 166 w Warszawie oraz w nowej części uczelnianego kampusu w okolicach budynku 34.

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024