Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
26.05.2014 aktualizacja 26.05.2014

Archeolodzy badają starożytne cmentarzysko w Łężanach

Kilkadziesiąt grobów ciałopalnych sprzed ok. 1600 lat odkryli naukowcy z Instytutu Archeologii UW w Łężanach w woj. warmińsko-mazurskim. To jedno z niewielu starożytnych cmentarzysk badanych współcześnie na Pojezierzu Mrągowskim.

„Duża liczba grobów oraz unikatowy charakter wielu znalezisk rzuca zupełnie nowe światło na obraz kulturowy regionu w okresie wpływów rzymskich i wędrówek ludów” – wyjaśnia PAP Agnieszka Jaremek z Instytutu Archeologii UW.

Cmentarzysko odkryto przypadkowo jesienią 2012 roku podczas prac leśnych. Pierwsze wykopaliska ruszyły w zeszłym roku. Na nekropolę składają się płaskie, pojedyncze groby. Wszystkich zmarłych spalono, a ich prochy składano bezpośrednio w ziemi w jamach lub w naczyniach glinianych – popielnicach. Archeolodzy zlokalizowali też niewielkie skupiska kości ludzkich złożone w czystym piasku.

„Większość znalezionych przez nas grobów wyposażano w ozdoby - dominują metalowe zapinki, bransolety, naszyjniki. Zachowały się również części stroju - sprzączki, nity i okucia. W kilku pochówkach zmarłym towarzyszą przystawki w formie miniaturowych naczynek” – wylicza Jaremek.

Wiele z zabytków wykonano z brązu, pozostałe z żelaza lub srebra. Unikatowym znaleziskiem, zdaniem archeologów, jest odkrycie czterech zapinek cykadowych zdeponowanych w jednym grobie. Przedmioty służyły do spinania szat i pełniły rolę współczesnych guzików. Jednocześnie były efektownymi ozdobami.

„Do tej pory z terenów bałtyjskiego kręgu kulturowego znane były jedynie trzy egzemplarze tych, pochodzących znad Morza Czarnego, wyjątkowych ozdób, które przypominają w kształcie owada – cykadę” – wyjaśnia archeolog.

Wykopaliska w Łężanach są częścią szerszego projektu naukowego warszawskich archeologów. To przedsięwzięcie badawcze realizowane od 2011 roku w celu kompleksowego i systematycznego rozpoznawania i rekonstrukcji dziedzictwa kulturowego mikroregionu jezior Legińskiego i Widryńskiego. Koordynatorem badań jest Fundacja Dajna im. Jerzego Okulicza-Kozaryna. W skład kierownictwa ekspedycji wchodzą pracownicy wspomnianej fundacji, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Akademickiego Klubu Nurkowego Sea Horse. W liczącej kilkadziesiąt osób ekipie terenowej aktywnie uczestniczą studenci i absolwenci IA UW oraz wolontariusze.

Projekt pt. „Łężany – cmentarzysko z okresu wpływów rzymskich i wędrówek ludów na Pojezierzu Mrągowskim”, obejmujący konserwację zabytków i analizy specjalistyczne, uzyskał w 2014 roku dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tegoroczne badania w Łężanach potrwają od lipca do sierpnia.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024