Strona główna Aktualności
Historia i kultura

Naukowcy badają mumie ze świątyni Hatszepsut

25.06.2014 Archeologia, Historia i kultura

Wylot szybu z widokiem wlotu do komory grobowej grobowca Kapłanów Montu, powtórnie odkopanego przez polsko - egipską misję w Westybulu Kompleksu Kultu Królewskiego, przed Kaplicą Hatszepsut. Fot. Z. E. Szafrański

Mumie kapłanów boga Montu sprzed ponad 2,5 tys. lat badają z pomocą tomografii komputerowej oraz prześwietleń rentgenowskich naukowcy w ramach działania Polsko-Egipskiej Misji Archeologiczno-Konserwatorskiej w Świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari – poinformował PAP dr Zbigniew E. Szafrański, dyrektor Stacji Badawczej Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej (CAŚ) UW w Kairze.

Projekt rozpoczął się w maju tego roku. Dokonano skanowania pierwszych mumii, które obecnie przechowywane są w Muzeum Luksorskim. Kolejne działania planowane są w Kairze - w Narodowym Muzeum Egipskiej Cywilizacji (NMEC) oraz w Muzeum Egipskim.

 

Mumie będące obiektem zainteresowania naukowców pochodzą z grobu kapłanów boga Montu odkopanego na terenie świątyni Hatszepsut w latach 30. XX wieku – po prawie tysiącu lat od śmierci kobiety faraona miejsce zmieniło swoje przeznaczenie ze świątynnego na grobowe. Nazwa doliny, w której zlokalizowana jest świątynia – Deir el-Bahari, oznacza w języku arabskim „Klasztor Północy”, wskazując na jeszcze późniejszą historię miejsca, kiedy w okresie V-XII wieku znajdowała się tu chrześcijańska świątynia egipskich Koptów. Kapłani Montu żyli w okresie panowania XXV dynastii, czyli w tzw. III Okresie Przejściowym. Czcili swego boga na drugim brzegu Nilu – w okręgu świątynnym będącym częścią Karnaku.

 

„W ostatnich latach ponownie odkopaliśmy grobowiec, który położony jest w westybulu kompleksu kultu królewskiego świątyni. Z uwagi na to, że metody dokumentacji sprzed prawie 100 lat nie były doskonałe, postanowiliśmy precyzyjnie go zadokumentować i opisać. Przy okazji odkryliśmy zabytki, które pominęli poprzedni badacze – wyjaśnia dr Zbigniew E. Szafrański. - Badania poprzedziła dokumentacja sarkofagów, kartonaży i mumii znajdujących się obecnie w muzeach egipskich”.

 

Jak wyjaśniają naukowcy, wyniki skanowania zostaną wykorzystane na kilka sposobów. Po pierwsze pogłębią wiedzę o społecznościach epoki faraońskiej i odkryją, być może, nieznane praktyki związane z obrządkiem pogrzebowym. Z drugiej strony dane będą mogły być wykorzystane na potrzeby muzealnictwa i popularyzacji.

 

Polska-Egipska Misja Archeologiczno–Konserwatorska pracuje na terenie świątyni Hatszepsut od 1961 roku. Dokonywane są liczne rekonstrukcje fasady i wnętrza świątyni oraz prace wykopaliskowe. Ukoronowaniem prac Polaków jest tablica upamiętniająca ich trud włożony w poznanie starożytnej świątyni, którą zamontowano w listopadzie 2008 roku na południowej ścianie rampy prowadzącej na górny taras konstrukcji.

 

Badania mumii są realizowane dzięki grantowi Antiquities Endowment Fund przyznanego Misji z pomocą American Research Centre in Egypt (ARCE) i Stacji Badawczej CAŚ UW w Kairze.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ agt/

Tagi: hatszepsut , mumie

Badania RTG mumii (w kartonażu) Kapłana Montu Nespekaszutiego w Muzeum Egipskim w Luksorze. Od prawej prof. Salima Ikram (Uniwersytet Amerykański w Kairze) i Mariusz Dybich (CAŚ UW). Fot. Cynthia May Sheikholeslami

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Dobry robot Dobry robot

Sztuczna inteligencja i roboty coraz śmielej wkraczają między ludzi. Aby zapobiec nieszczęściom i zapewnić komfortową pracę z maszynami naukowcy starają się nauczyć je moralności.

Więcej

Tagi