Strona główna Aktualności
Historia i kultura

Naukowcy badają mumie ze świątyni Hatszepsut

25.06.2014 Archeologia, Historia i kultura

Wylot szybu z widokiem wlotu do komory grobowej grobowca Kapłanów Montu, powtórnie odkopanego przez polsko - egipską misję w Westybulu Kompleksu Kultu Królewskiego, przed Kaplicą Hatszepsut. Fot. Z. E. Szafrański

Mumie kapłanów boga Montu sprzed ponad 2,5 tys. lat badają z pomocą tomografii komputerowej oraz prześwietleń rentgenowskich naukowcy w ramach działania Polsko-Egipskiej Misji Archeologiczno-Konserwatorskiej w Świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari – poinformował PAP dr Zbigniew E. Szafrański, dyrektor Stacji Badawczej Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej (CAŚ) UW w Kairze.

Projekt rozpoczął się w maju tego roku. Dokonano skanowania pierwszych mumii, które obecnie przechowywane są w Muzeum Luksorskim. Kolejne działania planowane są w Kairze - w Narodowym Muzeum Egipskiej Cywilizacji (NMEC) oraz w Muzeum Egipskim.

 

Mumie będące obiektem zainteresowania naukowców pochodzą z grobu kapłanów boga Montu odkopanego na terenie świątyni Hatszepsut w latach 30. XX wieku – po prawie tysiącu lat od śmierci kobiety faraona miejsce zmieniło swoje przeznaczenie ze świątynnego na grobowe. Nazwa doliny, w której zlokalizowana jest świątynia – Deir el-Bahari, oznacza w języku arabskim „Klasztor Północy”, wskazując na jeszcze późniejszą historię miejsca, kiedy w okresie V-XII wieku znajdowała się tu chrześcijańska świątynia egipskich Koptów. Kapłani Montu żyli w okresie panowania XXV dynastii, czyli w tzw. III Okresie Przejściowym. Czcili swego boga na drugim brzegu Nilu – w okręgu świątynnym będącym częścią Karnaku.

 

„W ostatnich latach ponownie odkopaliśmy grobowiec, który położony jest w westybulu kompleksu kultu królewskiego świątyni. Z uwagi na to, że metody dokumentacji sprzed prawie 100 lat nie były doskonałe, postanowiliśmy precyzyjnie go zadokumentować i opisać. Przy okazji odkryliśmy zabytki, które pominęli poprzedni badacze – wyjaśnia dr Zbigniew E. Szafrański. - Badania poprzedziła dokumentacja sarkofagów, kartonaży i mumii znajdujących się obecnie w muzeach egipskich”.

 

Jak wyjaśniają naukowcy, wyniki skanowania zostaną wykorzystane na kilka sposobów. Po pierwsze pogłębią wiedzę o społecznościach epoki faraońskiej i odkryją, być może, nieznane praktyki związane z obrządkiem pogrzebowym. Z drugiej strony dane będą mogły być wykorzystane na potrzeby muzealnictwa i popularyzacji.

 

Polska-Egipska Misja Archeologiczno–Konserwatorska pracuje na terenie świątyni Hatszepsut od 1961 roku. Dokonywane są liczne rekonstrukcje fasady i wnętrza świątyni oraz prace wykopaliskowe. Ukoronowaniem prac Polaków jest tablica upamiętniająca ich trud włożony w poznanie starożytnej świątyni, którą zamontowano w listopadzie 2008 roku na południowej ścianie rampy prowadzącej na górny taras konstrukcji.

 

Badania mumii są realizowane dzięki grantowi Antiquities Endowment Fund przyznanego Misji z pomocą American Research Centre in Egypt (ARCE) i Stacji Badawczej CAŚ UW w Kairze.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ agt/

Tagi: hatszepsut , mumie

Badania RTG mumii (w kartonażu) Kapłana Montu Nespekaszutiego w Muzeum Egipskim w Luksorze. Od prawej prof. Salima Ikram (Uniwersytet Amerykański w Kairze) i Mariusz Dybich (CAŚ UW). Fot. Cynthia May Sheikholeslami

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi