Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
25.06.2014 aktualizacja 25.06.2014

Naukowcy badają mumie ze świątyni Hatszepsut

Mumie kapłanów boga Montu sprzed ponad 2,5 tys. lat badają z pomocą tomografii komputerowej oraz prześwietleń rentgenowskich naukowcy w ramach działania Polsko-Egipskiej Misji Archeologiczno-Konserwatorskiej w Świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari – poinformował PAP dr Zbigniew E. Szafrański, dyrektor Stacji Badawczej Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej (CAŚ) UW w Kairze.

Projekt rozpoczął się w maju tego roku. Dokonano skanowania pierwszych mumii, które obecnie przechowywane są w Muzeum Luksorskim. Kolejne działania planowane są w Kairze - w Narodowym Muzeum Egipskiej Cywilizacji (NMEC) oraz w Muzeum Egipskim.

Mumie będące obiektem zainteresowania naukowców pochodzą z grobu kapłanów boga Montu odkopanego na terenie świątyni Hatszepsut w latach 30. XX wieku – po prawie tysiącu lat od śmierci kobiety faraona miejsce zmieniło swoje przeznaczenie ze świątynnego na grobowe. Nazwa doliny, w której zlokalizowana jest świątynia – Deir el-Bahari, oznacza w języku arabskim „Klasztor Północy”, wskazując na jeszcze późniejszą historię miejsca, kiedy w okresie V-XII wieku znajdowała się tu chrześcijańska świątynia egipskich Koptów. Kapłani Montu żyli w okresie panowania XXV dynastii, czyli w tzw. III Okresie Przejściowym. Czcili swego boga na drugim brzegu Nilu – w okręgu świątynnym będącym częścią Karnaku.

„W ostatnich latach ponownie odkopaliśmy grobowiec, który położony jest w westybulu kompleksu kultu królewskiego świątyni. Z uwagi na to, że metody dokumentacji sprzed prawie 100 lat nie były doskonałe, postanowiliśmy precyzyjnie go zadokumentować i opisać. Przy okazji odkryliśmy zabytki, które pominęli poprzedni badacze – wyjaśnia dr Zbigniew E. Szafrański. - Badania poprzedziła dokumentacja sarkofagów, kartonaży i mumii znajdujących się obecnie w muzeach egipskich”.

Jak wyjaśniają naukowcy, wyniki skanowania zostaną wykorzystane na kilka sposobów. Po pierwsze pogłębią wiedzę o społecznościach epoki faraońskiej i odkryją, być może, nieznane praktyki związane z obrządkiem pogrzebowym. Z drugiej strony dane będą mogły być wykorzystane na potrzeby muzealnictwa i popularyzacji.

Polska-Egipska Misja Archeologiczno–Konserwatorska pracuje na terenie świątyni Hatszepsut od 1961 roku. Dokonywane są liczne rekonstrukcje fasady i wnętrza świątyni oraz prace wykopaliskowe. Ukoronowaniem prac Polaków jest tablica upamiętniająca ich trud włożony w poznanie starożytnej świątyni, którą zamontowano w listopadzie 2008 roku na południowej ścianie rampy prowadzącej na górny taras konstrukcji.

Badania mumii są realizowane dzięki grantowi Antiquities Endowment Fund przyznanego Misji z pomocą American Research Centre in Egypt (ARCE) i Stacji Badawczej CAŚ UW w Kairze.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024