Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
17.06.2014 aktualizacja 17.06.2014

Otwarto wystawę o polskich wykopaliskach w Czarnogórze

W Risan w Czarnogórze otwarto 14 czerwca ekspozycję poświęconą polskim odkryciom archeologicznym w tej miejscowości. W wydarzeniu wzięła udział ambasador RP w Czarnogórze Grażyna Sikorska oraz młodzieżowa grupa Polonii z tego kraju.

Goście polskich archeologów mieli również okazję przyjrzeć się wykopaliskom i wysłuchać pogadanki o historii Risan, którą wygłosił kierownik prac – prof. Piotr Dyczek z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Archeolodzy przygotowali dla młodzieży również zabawę w postaci krzyżówki archeologicznej. Otwarta w Risan w tzw. Willi Hypnosa, czyli muzeum rzymskich mozaik z II i III w n.e. wystawa będzie podróżowała po Czarnogórze. Po dwutygodniowej ekspozycji w Risan zostanie przeniesiona do miejscowości Kotor, a następnie do Bjelo Polje.

Jak wyjaśnia prof. Piotr Dyczek, miejsce wystawy wybrano nieprzypadkowo. Tzw. willa Hypnosa jest znana od lat 30. XX wieku, kiedy odkryto tam 5 mozaik, z których najpiękniejsza przedstawia boga snu – Hypnosa. W trakcie polskich wykopalisk odsłonięto dodatkowo trzy wspaniałe mozaiki z wzorami floralnymi i geometrycznymi. Dodatkowo ustalono, że „willa” pełniła w rzeczywistości funkcje luksusowego hotelu i oberży. Na parterze znajdowały się osobne jadalnie tzw. triclinia, których podłogi zdobiły mozaiki zaś ściany i sufity pokrywały malowidła. Na piętrze były pokoje gościnne.

Na wystawie można obejrzeć prawie 20 tablic. Umieszczono na nich informacje o antycznym Risan. Opisano i bogato zilustrowano, niejednokrotnie spektakularne wyniki prac polskich archeologów.

Do najcenniejszych znalezisk dokonanych w czasie kilkunastu lat wykopalisk przez polskich archeologów w Risan należą naczynie z 5 tys. monet ze srebra i brązu, ważących ponad 15 kg złożone do ziemi w III wieku p.n.e. czy pierścień hellenistyczny odlany z litego złota, ozdobiony rzeźbioną gemmą wykonaną z agatu.

Polacy pod auspicjami Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczęli wykopaliska na stanowisku w Risan w 2000 roku. Rhizon (obecnie Risan) było miejscem wymiany handlowej i prawdopodobnie nieznaną wcześniej kolonią grecką leżącą nad zatoką adriatycką - Boka Kotorska. Miejscowość znana jest w źródłach pisanych od VI wieku p.n.e. Risan stanowiło ważny ekonomiczny i polityczny ośrodek królestwa Iliryjskiego. Wpisało się trwale w historie starożytnego Rzymu, gdyż tutaj ustanowiła swoją stolicę iliryjska królowa Teuta, za której przyczyną wybuchła w 229 r. p.n.e. tzw. pierwsza wojna iliryjska. Po jej przegraniu miasto zostało zniszczone i cały obszar przeszedł we władanie Rzymu.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024