Strona główna Aktualności
Uczelnie

Narodowe Centrum Nauki przyznało stypendia i staże warte 32 mln zł

25.06.2014 Uczelnie, Granty i stypendia

Fot. Fotolia

100 badaczy rozpoczynających karierę naukową otrzyma stypendia doktorskie, a 51 osób odbędzie staże podoktorskie dzięki wsparciu Narodowego Centrum Nauki. W ramach konkursów ETIUDA 2 i FUGA 3 rozdzielono prawie 32 mln zł.

Jak poinformowano PAP w przesłanym we wtorek komunikacie, NCN przekazuje środki na badania podstawowe, czyli teoretyczne, które nie od razu znajdują praktyczne zastosowanie, ale przyczyniają się do postępu w nauce.

 

"Już kolejny raz przyznajemy stypendia i staże dobrze rokującym badaczom rozpoczynającym swą przygodę ze światem nauki. Mamy nadzieję, że dzięki naszym grantom rozwiną się talenty, które w przyszłości będą stanowiły o sile polskiej nauki" – podkreślił dyrektor Narodowego Centrum Nauki prof. Andrzej Jajszczyk.

 

O stypendia doktorskie mogą się ubiegać początkujący badacze, nieposiadający jeszcze stopnia doktora. W momencie składania wniosku o stypendium w konkursie ETIUDA 2 należało mieć otwarty przewód doktorski w polskiej jednostce naukowej albo oświadczyć, że przewód doktorski zostanie otwarty do 30 czerwca 2014 r. Stypendium wynoszące 3 tys. zł miesięcznie przyznawane jest na okres maksymalnie roku. Laureaci w ramach stypendium odbywają staż długości od 3 do 6 miesięcy w wybranym ośrodku naukowym za granicą.

 

Do NCN wpłynęło 320 wniosków o finansowanie stypendiów doktorskich. Pozytywnie oceniono 32 proc. z nich.

 

Konkurs FUGA 3 zakłada finansowanie stażu podoktorskiego w wysokości nawet 11 tys. zł miesięcznie osobom rozpoczynającym karierę naukową, które uzyskały stopień doktora nie wcześniej niż pięć lat przed rokiem ogłoszenia konkursu. Wnioski mogły składać również osoby, które uzyskają stopień naukowy doktora do 30 czerwca 2014 r.

 

Jak poinformowano w komunikacie, staże podoktorskie mają zachęcać naukowców do mobilności. Jednostka, w której realizowany będzie staż, musi m.in. znajdować się w innym województwie niż to, w którym badacz odbywa lub ukończył studia lub jest zatrudniony.

 

O staże podoktorskie ubiegało się 210 osób, a finansowanie otrzymała jedna czwarta. Staże rozpoczną się 1 października, 1 listopada lub 1 grudnia br.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

mrt/ ula/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu

Do odczytania hieroglifów w 1822 r. jego zapiski stanowiły jedno z najważniejszych źródeł na temat historii faraonów Egiptu. Ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie tekstów pozostawionych przez Manethona - kapłana egipskiego, który żył ponad 2 tys. lat temu.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka jest kłótliwa i piękna. Jeśli chcesz mieć z nią coś do czynienia, musisz prowadzić wiecznie proces sądowy.
Isaac Newton

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi