Strona główna Aktualności

Zwierzęta budowały rafy już 550 mln lat temu

30.06.2014 Świat

Fot. Fotolia

Jedna z raf koralowych, której pozostałości znajdują się obecnie na suchym lądzie w Namibii, powstała niemal 550 mln lat temu. Budowniczymi były jedne z pierwszych zwierząt wytwarzających twarde pancerzyki - czytamy w "Science".

Mali budowniczowie raf - organizmy zwane Cloudina – żyli w pradawnych morzach, istniejących dawniej na terenie dzisiejszej Namibii. Ich skamieniałe pozostałości to najstarsze tego typu rafy na ziemi.

 

Cloudina to drobne organizmy morskie, które się odżywiają, filtrując wodę. Żyły na dnie morskim w okresie historii ziemi zwanym Ediakarem, który zakończył się 541 mln lat temu.

 

Z badań skamieniałości wynika, że prymitywne zwierzęta, obecne na ziemi przed Ediakarem, miały ciała miękkie i niezabezpieczone. Wnioski z badania naukowców z University of Edinburgh, University College London i Geological Survey of Namibia potwierdzają tezę, że nowe cechy u organizmów (np. zdolność do budowy twardych szkieletów zewnętrznych), podobnie jak nowe rodzaje zachowania, pojawiały się pod wpływem presji ze strony środowiska po to, żeby zwiększyć szanse przetrwania.

 

Z badania wynika, że maleńkie organizmy na początku przywierały do różnych powierzchni, a potem - jeden do drugiego. Jako klej służył naturalny cement, produkowany przez te stworzenia z węglanu wapnia.

 

Zdolność budowania raf mogła się u zwierząt pojawić jako metoda zwiększająca szanse przetrwania w związku z dwoma mechanizmami. Po pierwsze, rafa zapewniała ochronę, kiedy w wodach zaroiło się od drapieżników. Po drugie, rafa zapewniała jednocześnie stały dostęp do prądów morskich bogatych w odżywcze substancje - właśnie wtedy, gdy zwiększyła się konkurencja o przestrzeń do życia i pokarm.

 

Pojawienie się tych twardych struktur biologicznych (powstających w procesie biomineralizacji) miało też swoje skutki: dało impuls do zwiększenia bioróżnorodności ekosystemu morskiego.

 

"Współczesne rafy to wielkie centra biologicznej różnorodności, którym towarzyszą wyrafinowane ekosystemy. Zwierzęta takie jak koralowce budują rafy, żeby je chroniły przed drapieżnikami i konkurencją" - tłumaczy kierująca badaniami prof. Rachel Wood z University of Edinburgh. - My stwierdziliśmy, że organizmy budowały rafy wcześniej, niż ewoluowały złożone formy życia. To zaś pozwala sądzić, że jeszcze przed prekambrem musiały istnieć presje selekcyjne, które dopiero musimy zrozumieć". (PAP)

 

zan/ ula/

Tagi: ekologia , rafy
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

"Bagdad. Miasto pokoju, miasto krwi" - różne oblicza irackiego miasta "Bagdad. Miasto pokoju, miasto krwi" - różne oblicza irackiego miasta

Intelektualny i naukowy motor świata, a przy tym miasto, które imponowało przepięknymi i mądrze zorganizowanymi rozwiązaniami architektonicznymi... Opinię godną starożytnej Aleksandrii czy mitycznej Atlantydy miał ponad tysiąc lat temu Bagdad, dziś kojarzony z chaosem i zamachami.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka w szkołach powinna być prowadzona w taki sposób, aby uczniowie uważali ją za cenny dar, a nie za ciężki obowiązek
Albert Einstein

Nasz blog

Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji! Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji!

Rola komunikacji naukowej na polskich uczelniach wciąż nie jest dostatecznie doceniona. Ani przez naukowców, ani przez władze uczelni. Zdawałoby się, że prezentowanie osiągnięć naukowców to zadanie biur prasowych. Te jednak często mają ustalone zupełnie inne priorytety.

Więcej

Tagi

-->