Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
05.07.2014 aktualizacja 05.07.2014

Młodzi naukowcy z całego świata we wrześniu spotkają się w Warszawie

119 uczestników z 37 państw weźmie udział w 26. edycji Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS), który między 19 a 24 września odbędzie się w Warszawie. Polskę będzie reprezentowało troje młodych naukowców.

Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS) Komisja Europejska organizuje od 1989 roku. Podczas finałów odbywających się corocznie późnym latem, około stu nastoletnich naukowców z kilkudziesięciu krajów z Europy, Azji i Ameryki Północnej prezentuje prace z różnych dziedzin. Najlepsi młodzi uczeni mają okazję zdobyć prestiżowe nagrody i zaproszenia na staże w czołowych europejskich ośrodkach badawczych.

W tegorocznym finale, który odbędzie się w Warszawie, udział weźmie 119 uczestników z 37 państw, w tym 14 spoza UE: z Białorusi, Gruzji, Islandii, Izraela, Norwegii, Turcji, Ukrainy, Kanady, Chin, Nowej Zelandii, Rosji, Południowej Korei, Szwajcarii i USA. W zawodach zmierzy się 75 chłopców i 44 dziewczęta.

Polskę będzie reprezentowało troje młodych naukowców. Monika Leończyk ze Słupska, absolwentka II LO w Słupsku, zbadała wpływ trzmieli na pomidory. Gdy okazało się, że wpuszczenie trzmieli do tunelu foliowego podnosi wartość plonów o 1500 złotych, ogrodnik, z którym współpracowała, zapragnął mieć pożyteczne owady we wszystkich swoich tunelach.

Jerzy Szuniewicz, uczeń VIII LO w Poznaniu, opracował metodę pozwalającą łatwiej wykorzystywać praktycznie splątanie fotonowe - między innymi dzięki wykorzystaniu algorytmów genetycznych. Splątanie fotonowe pozwala na bardzo bezpieczne przekazywanie kluczy, niezbędnych do odkodowania danych.

Z kolei Andrzej Żak - absolwent LXIV LO w Warszawie - badał wpływ języka polskiego na zagrożony wymarciem język – zachodniogermański etnolekt „wymysioeryś”. Używany w Wilamowicach wymysioeryś zna tylko około 50 osób.

Uczestnicy zaprezentują w sumie 85 projektów, z których najwięcej - aż 15 będzie dotyczyło fizyki, 13 nauk inżynieryjnych, 12 matematyki, a 10 biologii. Wszystkie będzie można zobaczyć między 20-22 września w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Tam wszyscy zainteresowani badaniami mają też szansę na rozmowę z młodymi naukowcami.

Polską edycję EUCYS od 1995 roku organizuje Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci. Międzynarodowe jury nagrodziło już 31 projektów z Polski, łącznie nagrodzono 38 autorów. Polacy zdobyli aż 22 nagrody główne i 20 dodatkowych, dzięki czemu Polska znalazła się na 3. miejscu pod względem liczby nagrodzonych projektów. Laureaci konkursu to dziś wyróżniający się studenci, doktoranci i młodzi pracownicy naukowi oraz światowej sławy naukowcy.

Organizatorem EUCYS 2014 jest Uniwersytet Warszawski, we współpracy z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci oraz Centrum Nauki Kopernik.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024