Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
07.07.2014 aktualizacja 07.07.2014

Studenci z Gdańska najlepsi w międzynarodowych regatach łodzi solarnych

Studenci Politechniki Gdańskiej, zrzeszeni w kole naukowym KORAB, wygrali regaty łodzi solarnych w Holandii – Dong Energy Solar Boats Challenge. Wśród zwycięzców znalazł się też były prezes koła KORAB i absolwent PG - Bartosz Puchowski.

Finał - rozgrywanych po raz piąty - zawodów Dong Energy Solar Boats Challenge odbył się 5 lipca w holenderskiej Fryzji. W konkursie biorą udział drużyny, które samodzielnie zaprojektowały i skonstruowały łódź napędzaną energią słoneczną. Zwycięża ten zespół, którego łódź w swojej klasie pokona pięcioetapową trasę w najkrótszym czasie.

Rywalizacja odbywa się w trzech klasach. W klasie A startują łodzie jednoosobowe o maksymalnej długości całkowitej 6 metrów używające maksymalnie 4 paneli słonecznych. Łodzie dwuosobowe o maksymalnej długości całkowitej 8 metrów używające maksymalnie 5 paneli słonecznych rywalizują w klasie B. Trzecią z kategorii jest Top Class, przeznaczona dla łodzi wyposażonych w panele słoneczne o mocy szczytowej nie większej niż 1750 Wp (Watt peak). W zawodach uczestniczą też łódki prototypowe, nienotowane w klasyfikacji generalnej.

W kategorii A pierwsze miejsce zajęła łódź zbudowana przez Bartosza Puchowskiego (Cree Yacht – Gdynia) - absolwenta Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej i prezesa koła KORAB w latach 2004-2008.

W kategorii B najlepsza okazała się dwuosobowa łódź o nazwie GUT SOLAR - zaprojektowana i zbudowana przez studentów w 2010 roku. Do tej pory, dzięki zasilaniu słonecznemu, pokonała już ponad 1000 km.

"Jesteśmy szczęśliwi. Ostatnie regaty zakończyliśmy na drugiej pozycji z niewielką stratą do drużyny z Amsterdamu. Tym razem udało nam się pokonać wszystkie załogi" – mówi prodziekan ds. nauki na Wydziale OiO dr Wojciech Litwin.

Tegoroczne regaty trwały 10 dni, rozgrywane były trasie liczącej ponad 220 km. Wzięło w nich udział łącznie czterdzieści załóg m.in. z: Belgii, Brazylii, Chin, Indonezji, Niemiec, Holandii, Turcji i USA.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024