29.03.2020
PL EN
17.07.2014 aktualizacja 17.07.2014

Polskie uczelnie w piątej setce światowego rankingu szkół wyższych - CWUR

Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński to najwyżej notowane polskie uczelnie w światowym rankingu CWUR - The Center for World University Rankings. Wśród tysiąca notowanych w nim szkół wyższych zajęły jednak miejsca w piątej setce. Wygrał amerykański Uniwersytet Harvarda.

W rankingu CWUR - The Center for World University Rankings - znalazło się 1000 uczelni z całego świata, w tym dziewięć uczelni z Polski.

W zestawieniu oceniana jest jakość kształcenia studentów w oparciu o sukcesy absolwentów oraz to, jak radzą sobie na rynku pracy. Ponadto brane są pod uwagę również: prestiż kadry naukowej, wynikający z jej osiągnięć, publikacje w czołowych czasopismach naukowych, cytowalność mierzona liczbą najbardziej popularnych publikacji, indeks Hirscha całej uczelni oraz zgłoszenia patentów międzynarodowych.

Czołówkę zestawienia zdominowały uczelnie ze Stanów Zjednoczonych, których w pierwszej dziesiątce znalazło się aż osiem. Miejsca na podium zajęły kolejno: Harvard University, Stanford University oraz Massachusetts Institute of Technology. Na czwartym i piątym miejscu znalazły się dwa brytyjskie uniwersytety: University of Cambridge i University of Oxford. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Columbia University, University of California (Berkeley), University of Chicago, Princeton University, Yale University.

Z uczelni europejskich, poza dwiema uczelniami brytyjskimi, najwyżej notowana jest Politechnika Federalna w Zurychu (Swiss Federal Institute of Technology in Zurich), która uplasowała się na 18. miejscu. Na 30. miejscu uplasował się University College London, a na 35. paryska École normale supérieure.

Wśród polskich uczelni najwyższe miejsce zajął Uniwersytet Warszawski, który zajął 419. miejsce. Nieco dalej - na 479. miejscu - znalazł się Uniwersytet Jagielloński. Akademia Górniczo-Hutnicza im. S. Staszica w Krakowie uplasowała się na 653. miejscu, Politechnika Warszawska na 688. miejscu, a Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu na 878. miejscu. Cztery uczelnie znalazły się w ostatniej setce zestawienia. Na 914. miejscu uplasował się Uniwersytet Wrocławski, na 918 miejscu Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, na 922. Politechnika Wrocławska, a na 954. miejscu Uniwersytet Śląski.

Wyniki rankingu, opublikowanego 15 lipca, są dostępne na stronie: http://cwur.org/

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020