Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
29.07.2014 aktualizacja 29.07.2014

Nowo pozyskane zabytki prezentowane przez Zamek Królewski na Wawelu

Najstarszy srebrny kubek zachowany w Polsce, unikatowa, luksusowa strzelba skałkowa z poł. XVIII wieku z dworu Rzewuskich w Podhorcach czy miniatura Orderu Orła Białego z czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego - to tylko wybrane obiekty prezentowane na nowej wystawie czasowej „Nabytki 2013” na Zamku Królewskim na Wawelu w Krakowie.

Na ekspozycji, która będzie czynna do 30 sierpnia br., można obejrzeć kilkadziesiąt muzealiów z zakresu malarstwa i rzemiosła artystycznego, zakupionych, darowanych lub zdeponowanych w wawelskim muzeum w ubiegłym roku.

Uwagę przykuwają szczególnie okazy złotnictwa i ceramiki. Kolekcja wzbogaciła się również o dwa portrety monarsze - Stefana Batorego (z lat 1589-1598), związany z Marcinem Koberem oraz wizerunek Władysława IV Wazy (zapewne z lat 1646-1650), wykonany około połowy XVII wieku według Pietera Danckersa de Rij. Na ekspozycji można się również przyjrzeć portretowi Jadwigi z Zamoyskich Sapieżyn, pochodzącemu z kolekcji Sapiehów z Krasiczyna. Namalował go w 1882 roku Leopold Horowitz (1838-1917). Obraz prezentowano na paryskim Salonie w roku 1889, gdzie został nagrodzony wielkim złotym medalem.

„Wawelską kolekcję złotnictwa wzbogaciło kilka zabytków o zróżnicowanych walorach artystycznych i historycznych. W tym zespole najcenniejszy jest, wyjątkowo rzadki, późnogotycki kubek. Jest on jednym z zaledwie kilku zachowanych średniowiecznych świeckich naczyń niewątpliwie związanych z Polską” – informują muzealnicy.

Z kolei najcenniejsza i największa w Polsce kolekcja barokowych sreber wzbogaciła się o kolejne wyroby z Augsburga i Gdańska. Na specjalną uwagę – zdaniem muzealników - zasługują dwa gdańskie półmiski z serwisu rodziny Grabowskich, z których jeden jest dziełem Johanna Gottfrieda Schlaubitza z lat 1752-1764, augsburska solniczka, z warsztatu Johanna Leonarda Allmanna z lat 1765-1767 oraz gdańska plakietka z roku 1767.

Innym wyjątkowym zabytkiem wystawionym na ekspozycji jest pochodząca z czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego miniatura Orderu Orła Białego. To jeden z zaledwie dziewięciu znanych okazów tego najwyższego polskiego odznaczenia z okresu staropolskiego.

Scenariusz wystawy przygotowały Aneta Giebuta i Joanna Pałka.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024