Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
31.07.2014 aktualizacja 31.07.2014

Studenci Politechniki Poznańskiej budują wyścigowy bolid

Grupa 40 studentów z Politechniki Poznańskiej pracuje nad bolidem wyścigowym, który weźmie udział w międzynarodowych zawodach Formula Student na torze Formuły 1 - Silverstone w Wielkiej Brytanii. Prace nad maszyną już się rozpoczęły, a postępy studentów można na bieżąco śledzić w internecie.

W konkursie Formula Student uczestniczą drużyny z uczelni i wydziałów technicznych z całego świata. Przez cały rok, na różnych torach Formuły 1, odbywają się wyścigi skonstruowanych przez studentów bolidów. W Europie najważniejszymi i najbardziej medialnymi są te odbywające się na torze Silverstone w Wielkiej Brytanii w lipcu – w kilka dni po Grand Prix Formuły 1.

Do zawodów, które odbędą się w 2015 roku, przygotowuje się zespół Motorsport z Politechniki Poznańskiej. 40 studentów, tworzących osiem grup projektowych, reprezentuje cztery uczelniane wydziały.

"W zawodach co roku startuje średnio 100 zespołów z całego świata. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, za rok, po przejściu przez fazy projektowania, budowania oraz promocji, a także po testach statycznych i dynamicznych dołączy do nich nasz bolid i będzie gotowy do startu w zawodach. Co prawda za kierownicą nie zasiądzie jeszcze Raikkonen, Hamilton ani Schumacher, ale i tak liczymy na zwycięstwo" - mówi jeden z członów Motorsport, Mikołaj Zygmański.

Jak zaznacza, budowa bolidu to dla studentów prawdziwy sprawdzian umiejętności pracy w zespole, a także wykorzystania w praktyce swojej wiedzy. Drużyna wykonuje bowiem zadania, z jakimi muszą mierzyć się twórcy produktów gotowych do wprowadzenia na rynek. Studenci swój pomysł od początku realizują samodzielnie, zaczynając się od budowy biznesplanu, kosztorysu oraz strategii marketingowej, poprzez projektowanie, konstruowanie i testach pojazdu.

"Niektórym może się wydawać, że to tylko zabawa kilkudziesięciu pasjonatów. Tak naprawdę jest to przedsięwzięcie na ogromną skalę, z doskonałymi partnerami, dające nam możliwość wykorzystania naszej pasji oraz kreatywności przy tworzeniu niesamowitego pojazdu, który będziemy mogli pokazywać światu motoryzacji" – mówi Mikołaj Zygmański. "To ogromne wyzwanie dla nas wszystkich, jednak nie mamy wątpliwości, że warto je podjąć i spełnić nasze marzenia" – dodaje.

W zawodach brali udział już drużyny m.in. z Politechniki Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechniki śląskiej, Politechniki Wrocławskiej, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Postępy prac zespołu można śledzić na www.facebook.com/put.motorsport.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024