Strona główna Aktualności
Uczelnie

Prawie 35 mln zł na badania międzydziedzinowe od NCN

31.07.2014 Uczelnie, Granty i stypendia

Foto: Fotolia

Niemal 35 mln zł przekaże Narodowe Centrum Nauki na realizację międzydziedzinowych projektów badawczych. W środę rozstrzygnięto konkurs SYMFONIA 2. Finansowanie otrzymało w nim sześcioro wybitnych naukowców, którzy przekraczają granice między różnymi dziedzinami nauki.

W konkursie SYMFONIA można było zgłaszać projekty badawcze, które integrują teorie, perspektywy, techniki i narzędzia badawcze z dwóch lub więcej obszarów nauki. W rozstrzygniętej właśnie drugiej edycji o finansowanie badań ubiegało się 59 naukowców.

 

"Badania z pogranicza kilku dziedzin stanowią niezwykle ważny czynnik napędzający rozwój nauki. Dzięki współpracy specjalistów z różnych dyscyplin oraz wykorzystaniu różnorodnych metod i narzędzi badawczych można uzyskać zupełnie nową jakość i świeże spojrzenie na problemy naukowe" – skomentował dyrektor Narodowego Centrum Nauki prof. Andrzej Jajszczyk.

 

Największe finansowanie - w wysokości niemal 6,9 mln zł - przyznano badaczom z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej. Naukowcy pod kierownictwem dr. Marcina Nowotnego przeprowadzą multidyscyplinarne kompleksowe badania degradacji i kontroli jakości mitochondrialnego RNA.

 

Ponad 6,5 mln zł otrzymał z kolei projekt "Rola antybakteryjnego białka chemeryny w patofizjologii naskórka" kierowany przez dr hab. Joannę Cichy z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Kolejny laureat programu SYMFONIA, prof. Tadeusz Holak, będzie natomiast prowadził warte blisko 6,5 mln zł badania nad przejściowymi stanami białek w projektowaniu niskocząsteczkowych inhibitorów oddziaływań białko-białko. Projekt realizowany będzie na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Wsparcie finansowe wysokości 6 mln zł otrzymał prof. Marek Figlerowicz z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN. Wraz ze swoim zespołem badacz zrealizuje projekt pt. "Dynastia i społeczeństwo państwa Piastów w świetle zintegrowanych badań historycznych, antropologicznych i genomicznych".

 

Dr Bartosz Grzybowski zajmie się badaniem rozwoju "Komputerowej Lingwistyki Chemicznej" i jej zastosowania do efektywnego planowania wieloetapowych syntez chemicznych. Na ten cel otrzyma od NCN prawie 5,5 mln zł. Projekt będzie realizowany w Instytucie Chemii Organicznej PAN.

 

W tej samej jednostce swoje badania będzie prowadzić dr hab. Dorota Gryko. Za ponad 3 mln zł sprawdzi, jak zachowuje się witamina B12 jako transporter przeciwbakteryjnych modyfikowanych oligonukleotydów.

 

"Cieszy nas, że wśród laureatów konkursu SYMFONIA 2 znaleźli się młodzi naukowcy, którzy posiadają znaczne doświadczenie i kierują dużymi zespołami badawczymi. Świadczy to o ogromnym potencjale badawczym polskich naukowców" – zaznacza przewodniczący Rady NCN prof. Michał Karoński.

 

Do konkursu były dopuszczone projekty badawcze, w których w okresie realizacji przewidziane jest stworzenie nowych, pełnoetatowych miejsc pracy, dla przynajmniej dwóch osób ze stopniem doktora oraz zaangażowanie przynajmniej czterech doktorantów. W ramach konkursu można było także wnioskować o zakup aparatury naukowo-badawczej. Projekty mogą trwać od 3 do 5 lat.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu

Do odczytania hieroglifów w 1822 r. jego zapiski stanowiły jedno z najważniejszych źródeł na temat historii faraonów Egiptu. Ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie tekstów pozostawionych przez Manethona - kapłana egipskiego, który żył ponad 2 tys. lat temu.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka jest kłótliwa i piękna. Jeśli chcesz mieć z nią coś do czynienia, musisz prowadzić wiecznie proces sądowy.
Isaac Newton

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi