Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
15.08.2014 aktualizacja 15.08.2014

Poczuj się człowiekiem średniowiecza!

Do końca wakacji trwa w Krakowie cykl imprez edukacyjnych „Średniowiecze da się lubić”. Warsztaty, jarmark, gry miejskie i festiwal kultury rycerskiej – to tylko niektóre z atrakcji. A we wrześniu odbędzie się debata naukowców o średniowiecznych korzeniach Europy Środkowej.

Cykl imprez, które przybliżają chętnym kulturę i życie codzienne tej epoki, jest organizowany corocznie od trzech lat przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Bogaty program jest przeznaczony zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Poszczególne wydarzenia odbywają się w kolejne weekendy na krakowskiej starówce: w Barbakanie, w Podziemiach Rynku Głównego, na Wieży Ratuszowej oraz na Murach Obronnych.

Jak powiedział PAP-Nauka w Polsce dr Jacek Zinkiewicz z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, organizatorzy pragną, aby każdy z uczestników „wszedł w buty” średniowiecznego mieszkańca - poznał w namacalny sposób jego życie codzienne. Dlatego większość imprez ma charakter interaktywny: można samemu choć na chwilę zostać kowalem, płatnerzem, rycerzem, a nawet… pomocnikiem kata. Pomysłodawcom zależy też bardzo na popularyzacji rzetelnej, dalekiej od stereotypów, wiedzy historycznej.

„Wszystkie warsztaty i pokazy przygotowaliśmy tak, aby oddawały one jak najwierniej realia epoki. Staramy się pokazać, że choć w średniowieczu nie było prądu, to nie była to era ciemnoty, jak to bardzo długo przedstawiano” - dodał Zinkiewicz.

Zauważył, że w lipcu na imprezy z tego cyklu przychodziły całe rodziny, a szczególnie dużym zainteresowaniem cieszył się średniowieczny jarmark.

Największą z nadchodzących atrakcji jest Festiwal Kultury Rycerskiej, który odbędzie się 30 i 31 sierpnia. W programie są m.in. pokazy walk, produkcja zbroi i ekwipunku rycerskiego. Na dzieci czeka konkurs „Mały rycerz”.

Na najbliższą sobotę 16 sierpnia zaplanowano „Dzień rzemiosła” -pokazy tkactwa, garncarstwa, płatnerstwa. Ponadto będzie można wziąć udział w średniowiecznych grach i zabawach plebejskich, w programie m.in. walki ślepców, sprawdzian na równoważni, bitwa na koźle czy rzut podkową.

Z kolei 23 sierpnia odbędzie się edukacyjna gra miejska: „Zostań średniowiecznym \'detektywem\'”. Jej uczestnicy będą musieli rozwiązać autentyczną zagadkę z historii dawnego Krakowa. Zwycięzcy otrzymają nagrody. Dzień później odbędą się warsztaty płatnerskie i ceramiczne. Będzie można skorzystać z rzadkiej okazji spróbowania swoich sił w dawnym rzemiośle – np. wykonywania naczyń czy polerowania zbroi.

Zamknięciem tegorocznego cyklu będzie debata naukowa pt. „Zachód czy wschód? O historycznych korzeniach i znaczeniu Europy środkowej”, zorganizowana 30 września w Podziemiach Rynku Głównego. Udział w niej wezmą historycy z Polski i Węgier, którzy przywołają nie tylko dawne, ale i całkiem współczesne spory o to, gdzie leżą granice Starego Kontynentu.

Pełny program wydarzeń z cyklu „Średniowiecze da się lubić” można znaleźć na:

http://www.mhk.pl/aktualnosci/sredniowiecze-da-sie-lubic. Uwaga! Na zajęcia warsztatowe obowiązuje wcześniejsza rezerwacja mailowa lub telefoniczna.

PAP-Nauka w Polsce

szl/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024