Strona główna Aktualności

Około 1700 geografów ze świata na zjeździe w Krakowie

19.08.2014 Imprezy naukowe

Fot. Fotolia

Klimat, demografia i urbanistyka to główne tematy konferencji Międzynarodowej Unii Geograficznej z udziałem około 1700 geografów z całego świata, rozpoczętej w poniedziałek na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Jak podkreślają organizatorzy pięciodniowej sesji, zjazd największej międzynarodowej organizacji geografów odbywa się w Polsce po raz pierwszy od 80 lat.

 

Hasło przewodnie konferencji brzmi: "Zmiany, Wyzwania, Odpowiedzialność". Do piątku około 1700 geografów z 66 państw świata będzie dyskutować nad wkładem tej dyscypliny w rozwiązywanie globalnych problemów.

 

W poniedziałek w Auditorium Maximum UJ uczestników sesji plenarnej przywitali m.in. prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i przewodniczący Międzynarodowej Unii Geograficznej, prof. Władimir Kołosow.

 

Wśród bloków tematycznych konferencji są różnorodne kwestie: od zmian klimatycznych na świecie i ochrony środowiska po demografię, zagospodarowanie przestrzenne i wyżywienie ludności.

 

"Oczywiście zmiany klimatyczne są bardzo modnym i nośnym tematem i będzie to jeden z czołowych tematów sesji. Ale geografia to bardzo szerokie spektrum badań - od geografii fizycznej przez społeczną po gospodarczą. Geografowie czynnie uczestniczą w tworzeniu założeń polityki, także w naszym kraju" - powiedział PAP współorganizator sesji, prof. Marek Degórski, dyrektor Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej PAN.

 

Jako przykład społecznej roli geografów podał, że opracowali oni koncepcję zagospodarowania przestrzennego kraju do roku 2030, która została już przyjęta przez Sejm i podpisana przez prezydenta. "Geografowie są też ekspertami w przygotowywaniu strategii sektorowych, dotyczących np. rozwoju rolnictwa czy polityki regionalnej. To są rzeczy bardzo istotne z punktu widzenia funkcjonowania gospodarki" - podkreślił prof. Degórski.

 

Jak zaznaczył, politycy nie zawsze chętnie słuchają ekspertów z tej dziedziny, ale - jego zdaniem - na ogół wykorzystują oni "bardzo wiele treści" badań geograficznych.

 

Na to, że jednym z ważniejszych tematów sesji, jest urbanistyka, zwrócił także uwagę w rozmowie z PAP przewodniczący Polskiego Towarzystwa Geograficznego, prof. Antoni Jackowski.

 

"W tej chwili jednym z najważniejszych naszych wyzwań jest zachowanie ładu przestrzennego. (...) (W Polsce) fascynujemy się ciągle wieżowcami - bo jesteśmy opóźnieni o kilkadziesiąt lat - ale musimy powiedzieć w pewnym momencie +stop+ bezładnej zabudowie" - uważa prof. Jackowski. Przypomniał, że ostatnio polscy planiści, geografowie i inni naukowcy wystosowali list otwarty do premiera RP, w którym postulowali, aby kwestia zagospodarowania przestrzennego stała się dla kraju priorytetem.

 

Prof. Jackowski zauważył, że powierzenie naszemu krajowi roli gospodarza krakowskiego zjazdu wskazuje na to, że "polscy geografowie liczą się w świecie".

 

W poniedziałek podczas otwarcia konferencji wręczono odznaczenia laureatom zakończonej właśnie w Krakowie XI Międzynarodowej Olimpiady Geograficznej z udziałem 144 uczniów z 36 krajów. Przyznano 12 złotych medali. Zwycięzcą został Amerykanin James Mullen.

 

Kongresy i konferencje Międzynarodowej Unii Geograficznej są światowym forum dyskusji specjalistów z różnych dyscyplin geograficznych oraz przedstawicieli nauk pokrewnych. Dotychczas światowa konferencja geografów była w Polsce organizowana tylko raz, w 1934 r., czyli 80 lat temu.

 

Konferencja jest organizowana pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szl/ krf/

Tagi: geografia
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi