Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
01.09.2014 aktualizacja 01.09.2014

Trwają przygotowania do Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

Wrocław, Legnica, Głogów, Jelenia Góra to niektóre z miast organizujących XVII Dolnośląski Festiwal Nauki. Na wybrane festiwalowe imprezy konieczna jest rejestracja, więc warto się pospieszyć, bo wolnych miejsc ubywa z dnia na dzień.

"Przed nami ponad 1500 imprez dla każdego – dla zagorzałego miłośnika nauk humanistycznych, dla ścisłowca, sportowca i dla tych, którzy do nauki potrzebują zachęty" - zachęcają organizatorzy festiwalu. Tegorocznej edycji towarzyszy hasło: Ścieżki rozumu. W programie znalazły się eksperymenty, konkursy, wycieczki, gry, wykłady, zajęcia sztuki, literatury, muzyki.

Według ich zamierzeń Festiwal Nauki ma być wielką "pigułką edukacyjną", dzięki której w krótkim czasie można wysłuchać ciekawych wykładów, brać udział w dyskusjach z uczonymi, zwiedzać na co dzień niedostępne laboratoria i warsztaty badawcze przyrodników, lekarzy, inżynierów, humanistów i artystów.

"Chcielibyśmy, aby nauka nie była postrzegana, jako hermetyczna, niedostępna i niezrozumiała. Chcemy przybliżyć jej tematy, problemy, które rozwiązuje, korzyści, jakie z niej płyną, pokazać jej postęp w różnych dyscyplinach oraz nowe kierunki, jak biotechnologia, nanotechnika i nanotechnologia. Nie unikamy spraw trudnych i drażliwych, a podejmowane tematy są odpowiedzią na ważne dylematy społeczne. W atrakcyjnej, zrozumiałej dla przeciętnego odbiorcy formie staramy się prezentować osiągnięcia nauki we wszystkich dziedzinach wiedzy" - informują organizatorzy na stronie internetowej festiwalu.

Wśród tzw. imprez wiodących wrocławskiej edycji znalazł się m.in. inauguracyjny wykład prof. Jana Miodka pt. "Rozum w języku"; kawiarenka naukowa dla najmłodszych pt. "Kawiarenka małego dietetyka"; debata oksfordzka "Na ścieżkach rozumu - czy humanista może zostać inżynierem?"; serie "CSI: Kryminalne zagadki Wrocławia" oraz "Ścieżkami rozumu ku zdrowiu". Oprócz nich festiwalowi goście będą mogli m.in. skorzystać z NanoBazaaru, obejrzeć sztuki teatralne, dowiedzieć się jak mądrze dbać o mózg, by jak najdłużej zachował prawność na wysokim poziomie. Festiwal we Wrocławiu potrwa od 19 do 24 września.

Na kolejne odsłony festiwalu zapraszają: Legnica, Zgorzelec, Głogów, Jelenia Góra, Bystrzyca Kłodzka, Wałbrzych, Dzierżoniów, Lubin i Ząbkowice Śląskie.

Organizatorami Festiwalu są wyższe uczelnie Wrocławia, instytuty Polskiej Akademii Nauk oraz środowiska pozauczelniane. Jednym z patronów medialnych został serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej.

Szczegółowe informacje na temat festiwalowych wydarzeń i pogram jest dostępny na stronie: http://www.festiwal.wroc.pl/2014/index.php

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024