14.12.2019
PL EN
04.09.2014 aktualizacja 04.09.2014

30 września ruszy nowy portal dla wybierających studia

Kierunki studiów zagrożone zamknięciem, bieżąca oferta 435 uczelni, liczba studiujących i kandydatów na poszczególne kierunki m.in. takie dane znajdą się w portalu Wybierz Studia, przygotowanym przez resort nauki. Oficjalnie zacznie on działać 30 września.

"System nauczania dynamicznie się zmienia, powstają nowe kierunki, nowe specjalizacje. Często wybierającym studia uczniom bardzo trudno jest dokonać wyboru i zorientować się nie tylko jakie są nowe kierunki, ale też które są najlepsze. Ten portal pozwoli uczniom i ich rodzicom dokonać dobrego wyboru" - powiedziała w czwartek o portalu Wybierz Studia minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Nowy portal Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest adresowany przede wszystkim do licealistów. Na razie można korzystać z jego wersji testowej: http://wybierzstudia.nauka.gov.pl, a oficjalnie ma ruszyć 30 września. Pomoże licealistom wybrać studia zgodne z ich zainteresowaniami, dostosować wybór przedmiotów maturalnych do wymagań uczelni czy znaleźć studia w pobliżu miejsca zamieszkania. Udostępni również informacje, jakie kierunki zostały wyróżnione przez Polską Komisję Akredytacyjną, a które z powodu negatywnej oceny zawieszają nabór czy nawet zostaną zlikwidowane. Będzie też informować o tym, jakie są oceny Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych dotyczące potencjału naukowego poszczególnych uczelni, a także pokaże, które jednostki cieszą się mianem Krajowych Naukowych Ośrodków Wiodących.

"Pozwoli stwierdzić, ilu studentów studiuje na danej uczelni, podpowie, które uczelnie oferują atrakcyjne wyjazdy zagraniczne dla studentów. Przez to, że będą tam informacje, które kierunki są zagrożone zamknięciem uczniowie unikną nieuczciwej oferty. Będziemy mieli portal łatwy w obsłudze, interaktywny, dostępny dla wszystkich" - wyjaśniła podczas konferencji prasowej minister nauki.

Użytkownicy będą mogli wyszukiwać informacje według sześciu kategorii, które można ze sobą łączyć: nazwa uczelni, lokalizacja, kierunek studiów, przedmioty maturalne oraz rodzaj uczelni (np. publiczna lub niepubliczna) i tryb studiów. Będzie zawierał sprawdzone, stale aktualizowane i uzupełniane informacje pochodzące z czterech źródeł: stale aktualizowanych danych z oficjalnych baz o szkolnictwie wyższym POL-on, ocen kierunków studiów dokonywanych przez Polską Komisję Akredytacyjną, ocen działalności naukowej dokonywanych przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych oraz informacji przesłanych przez uczelnie.

Jak powiedziała w czwartek minister nauki, portal już testowali uczniowie liceów i niezależne fundacje. Do 15 września resort nauki czeka na uwagi użytkowników, którzy poznają wersję testową portalu. 30 września, równolegle z portalem, ma ruszyć jego wersja mobilna. Planowane są również jego kolejne wersje językowe.

Z wersji testowej portalu może korzystać do 2 tys. użytkowników. W wersji finalnej będzie to do 10 tys. osób jednocześnie.

Prace nad portalem, wspólnie z resortem nauki, prowadził Ośrodek Przetwarzania Informacji - Państwowy Instytut Badawczy. Koszt jego przygotowania wyniósł ponad 400 tys. złotych.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ ula/ jbr/

Copyright © Fundacja PAP 2019