Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
15.09.2014 aktualizacja 15.09.2014

Liczne znaleziska w rzymskim obozie

Ponad 300 monet z I–VI wieku n.e. i dalszych kilkaset przedmiotów wykonanych z brązu, szkła, kości i rogu odkryli archeolodzy z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego w czasie wykopalisk z Novae w pobliżu miasta Swisztow w Bułgarii.

„Sierpniowa kampania przyniosła bardzo bogaty archeologiczny plon w postaci luksusowych przedmiotów używanych przez rzymskich legionistów. Do ciekawostek należą wykonane z kości słoniowej uchwyty sztyletów” – opowiada PAP prof. Piotr Dyczek, kierownik badań.

Prace przyniosły również istotne ustalenia dotyczące ówczesnych rozwiązań architektonicznych. Naukowcy uchwycili fragment drewnianego baraku I kohorty legionu VIII Augusta, który stacjonował w Novae od poł. I wieku. Jego pozostałości zachowały się tylko w postaci ponad 200 jam po drewnianych słupach, na których opierała się konstrukcja oraz reliktów ścian wykonanych z plecionki i gliny.

Wraz z zastąpieniem legionu VIII Augusta w 69 roku n.e. przez żołnierzy z I legionu Italskiego w Novae nastąpiła przebudowa obozu. M.in. powstał okazały dom centuriona – oficera rzymskiego, na którego pozostałości natrafili w tym roku badacze. Ściany willi pokrywały stiuki i malowidła. Do jego wyposażenia należał również basen do kąpieli.

„Budynek był bardzo luksusowo wyposażony. Mimo iż przez wieki teren był przebudowywany, a zabytki grabione, odkryliśmy wykonane z brązu fragmenty mebli w postaci aplikacji z brązu i nóg w kształcie lwich łap czy świetnie zachowanej dużej metalowej lampy” – opowiada prof. Dyczek.

Zdaniem kierownika badań największym odkryciem tego sezonu są trzy unikatowe, precyzyjnie wykonane figurki z brązu. Jedna przedstawia siedzącego i śpiewającego aktora w masce komicznej, dwie pozostałe: ubranych w togi mówców. Statuy pochodzą z II w n.e. Były albo ozdobą luksusowego mebla, albo domowego sanktuarium.

„Ten typ znalezisk, w dodatku tak świetnie zachowanych, to już obecnie na wykopaliskach prawdziwy unikat” – przekonuje prof. Dyczek.

Warszawscy archeolodzy prowadzą wykopaliska w Novae od 54 lat. Ich prace pozwalają co roku odkrywać kolejne szczegóły dotyczące realiów życia członków dwóch historycznie ważnych legionów – VIII Augusta i I Italskiego.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024