Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
13.09.2014 aktualizacja 13.09.2014

Palenie ojca przed poczęciem dziecka zwiększa ryzyko astmy u przyszłego potomka

Ryzyko astmy u dziecka znacząco się zwiększa, jeżeli ojciec palił papierosy jeszcze przed jego poczęciem - ogłosili naukowcy z Uniwersytetu w Bergen w Norwegii. To pierwsze na świecie badanie na ludziach dowodzące związku między tymi dwoma faktami. Jego wyniki przedstawiono podczas Międzynarodowego Kongresu European Respiratory Society (ERS) w Monachium.

Naukowcy pod kierunkiem dr Cecile Svanes przeanalizowali kwestionariusze zebrane od ponad 13 tysięcy rodziców: kobiet oraz mężczyzn. W kwestionariuszach tych pytano, czy dana osoba pali papierosy, a jeśli tak, to od ilu lat, ile sztuk dziennie, czy miała przerwy w paleniu, czy paliła przed zapłodnieniem i w czasie ciąży (swojej lub partnerki), a także o to, czy jej dziecko ma astmę lub inne schorzenia układu oddechowego.

Okazało się, że astma niealergiczna występowała znacznie częściej u dzieci, których ojcowie aktywnie palili papierosy jeszcze przed ich poczęciem. Najbardziej ryzyko rozwoju astmy u potomstwa zwiększało się, jeśli mężczyzna zaczynał palić przed ukończeniem 15. roku życia, oraz wzrastało wraz z czasem palenia. Naukowcy nie stwierdzili natomiast związku pomiędzy paleniem matki przed poczęciem a astmą dziecka.

Dr Svanes tłumaczy: „Jest to bardzo ważne badanie, gdyż pokazuje, jak nawyki i styl życia ojca - jeszcze sprzed czasów, gdy tym ojcem został - wpływają na zdrowie układu oddechowego (choć nie tylko) jego dzieci. Biorąc pod uwagę otrzymane wyniki, możemy założyć, iż także przedprenatalna ekspozycja na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia powietrza oraz substancje chemiczne związane z wykonywaniem niektórych zawodów, może mieć wpływ na rozwój astmy u przyszłego potomstwa”.

„Niezwykle ważną rzeczą jest zwrócenie uwagi na ten fakt specjalistów ochrony zdrowia tak, aby mogli oni podjąć działania ukierunkowane na informowanie młodych mężczyzn o negatywnym wpływie palenia nie tylko na ich własne zdrowie, ale także na zdrowie ich nienarodzonych jeszcze dzieci” - uważa specjalistka.

Jak dodaje, wyniki omawianego badania dopisują się do wciąż rosnącej listy dowodów na to, że nawyki rodziców sprzed czasów rodzicielstwa mogą mieć duży wpływ na zdrowie ich przyszłych dzieci. (PAP)

kap/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024