Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
16.09.2014 aktualizacja 16.09.2014

„Weekend z archeologią” w Pietrowicach Wielkich

Konferencja popularnonaukowa prezentująca najciekawsze odkrycia archeologiczne w rejonie oraz piknik archeologiczny, na którym odtwarzane będą dawne techniki wytwórstwa, odbędą się w ramach „Weekendu z archeologią” w dniach 20–21 września w Pietrowicach Wielkich koło Raciborza.

Konferencja pt. „Czym ziemia bogata...” rozpocznie się o godzinie 10.00 w sobotę w Centrum Społeczno-Kulturalnym w Pietrowicach Wielkich. Archeolodzy opowiedzą o wykorzystaniu metod nieinwazyjnych na potrzeby badań i ochrony archeologicznego dziedzictwa kulturowego. Przedstawią również stan wiedzy dotyczący poszczególnych epok i ówczesnych mieszkańców okolic Pietrowic Wielkich, począwszy od paleolitycznych łowców i zbieraczy, poprzez pierwszych rolników i pasterzy, a skończywszy na średniowieczu. Konferencje zdominują naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa prezentująca wybrane zabytki odkryte w ostatnich latach.

W czasie drugiego dnia „Weekendu z archeologią”, w niedzielę, od godziny 16.00, trwać będzie piknik archeologiczny z licznym stoiskami rekonstruktorów. Zainteresowani będą mogli własnoręcznie wykonać kopie zabytków z krzemienia, kości, poroża i drewna oraz naczynia ceramiczne pod okiem specjalistów.

Impreza odbywa się w Pietrowicach Wielkich nieprzypadkowo. To tam kilka lat temu ekipa archeologów z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego pod kierunkiem dr. Mirosława Furmanka odkryła relikty unikatowej konstrukcji sprzed tysiącleci. To owalne założenie, składające się z dwóch koncentrycznych fos, z których zewnętrzna ma aż 180 m średnicy. Obiekt powstał w 1 poł. II tysiąclecia p.n.e. Co prawda badacze nie rozstrzygają, jaką funkcję pełniło założenie, ale udało im się odkryć ślady będące najprawdopodobniej ofiarami składanymi podczas specjalnych obrzędów czy innych działań rytualnych. Nie można jednak wykluczyć, że było to przede wszystkim osiedle obronne. Jednak ze względu na rozmiar i kształt jest to unikatowe miejsce nie tylko w skali Polski.

Organizatorami imprezy są: Gmina Pietrowice Wielkie, Fundacja Nauki „Archaeologia Silesiae” i Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024