Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
18.09.2014 aktualizacja 18.09.2014

Groźna „chemia” – jak ocenić ryzyko

O chemikach, którzy projektują związki o zdumiewających właściwościach, oraz tych, którzy dbają o rzetelną ocenę ryzyka dla nowo syntezowanych chemikaliów, będzie można posłuchać w Kawiarni Naukowej Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Otwarty wykład „Wojna postu z karnawałem, czyli o ocenie ryzyka chemicznego” wygłosi 25 września w Sopocie dr hab. Tomasz Puzyn z Uniwersytetu Gdańskiego.

Jak zaznacza dr hab. Tomasz Puzyn we wprowadzeniu do swojego wykładu, trudno dziś wyobrazić sobie cywilizowany świat bez chemii. Dzięki nowym substancjom chemicznym możliwe stało się leczenie chorób, które jeszcze kilkaset lat temu uznawane były za nieuleczalne. Chemia umożliwia rozwój przemysłu, budownictwa i rolnictwa. Kosmetyki, jakich używamy na co dzień, czy zabawki, którymi bawią się dzieci – to wszystko produkty powstałe dzięki osiągnięciom współczesnej chemii.

„Z drugiej strony, coraz częściej słyszymy o negatywnym wpływie niektórych związków chemicznych na zdrowie człowieka i środowisko przyrodnicze. Najbardziej niebezpieczne wydają się być związki chemiczne, z którymi stykamy się na co dzień, nie mając pojęcia o ich negatywnym wpływie na nasze zdrowie” – zauważa dr hab. Puzyn.

Uczony przytacza szacunki, według których już ponad 1/5 małżeństw w Polsce ma problem z płodnością. W województwie pomorskim najszybciej rosną zachorowania na choroby nowotworowe. Jako przyczyny pogorszenia zdrowia podaje się wzrost zanieczyszczenia środowiska przez niebezpieczne substancje chemiczne.

„Jak więc pogodzić rozwój cywilizacyjny z ograniczaniem zagrożenia ze strony związków chemicznych? Rozwiązaniem jest wprowadzenie wymogu kompleksowej oceny ryzyka dla nowych substancji chemicznych przed wprowadzeniem ich na rynek, a istotnym wsparciem metod empirycznych, umożliwiającym znaczne obniżenie kosztów badań i ograniczenie liczby wątpliwych etycznie eksperymentów z udziałem zwierząt laboratoryjnych, jest zastosowanie metod komputerowych” – uważa dr hab. Puzyn.

Podczas wykładu uczony opowie o wysiłkach dwóch grup chemików: tych, którzy projektują nowe związki chemiczne o zdumiewających, nowych właściwościach, oraz tych, którzy dbają o rzetelną ocenę ryzyka dla nowo syntezowanych chemikaliów. Jego zdaniem, tylko dzięki dobrej współpracy obu grup możliwy stanie się w przyszłości zrównoważony rozwój chemii.

Spotkanie z naukowcem rozpocznie się 25 września o godz. 18.00. Wstęp wolny. Kawiarnia naukowa zaprasza na Plac Konstytucji 3 Maja 3 w Sopocie.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024