10.12.2019
PL EN
18.09.2014 aktualizacja 18.09.2014

E(x)plory czeka na zgłoszenia najmłodszych naukowców

Młodzi pasjonaci nauki między 14. a 20. rokiem życia, którzy mają pomysły na projekty badawcze, mogą zgłaszać się do udziału w konkursie E(x)plory 2015. Zgłoszenia można przesyłać do 24 października. Na najlepszych czeka 10 tys. zł.

Konkurs organizowany jest przez Fundację Zaawansowanych Technologii w ramach programu E(x)plory. Swoje pomysły na projekty naukowe ze wszystkich dziedzin naukowych mogą zgłaszać pasjonaci nauki w wieku od 14 do 20 lat, pojedynczo lub w dwu- i trzyosobowych zespołach.

"Jeśli obserwujesz to, co się wokół Ciebie dzieje, jesteś ciekawy świata, często pytasz +jak?+ +dlaczego?+ i +po co?+, zastanawiasz się jak działa sztuczna inteligencja, szukasz rozwiązań związanych z zanieczyszczeniem środowiska, badasz otaczającą Cię przyrodę albo masz pomysł na niezwykły projekt społeczny, to znaczy, że konkurs naukowy E(x)plory jest właśnie dla Ciebie" - zachęcają organizatorzy wydarzenia.

Zgłoszenia można przesyłać do 24 października poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.explory.pl.

150 wybranych przez ekspertów projektów weźmie udział w regionalnym etapie konkursu podczas Festiwali Naukowych E(x)plory w pięciu miastach. Młodzi badacze zaprezentują swoje pomysły przed naukowcami oraz przedstawicielami innowacyjnych firm. Będzie to także okazja do udziału w warsztatach i pokazach naukowych oraz poznania innych, młodych pasjonatów nauki. Około 30 najlepszych projektów wybranych przez jury będzie można zobaczyć w finale konkursu w marcu 2015 r.

Laureaci zdobędą stypendia naukowe oraz wyróżnienia w postaci udziału w zagranicznych konkursach naukowych dla młodzieży: Intel ISEF w USA, INESPO w Holandii, Expo-Sciences International w Belgii oraz Infomatrix w Rumunii. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymają stypendia naukowe. Dla zwycięzcy będzie to 10 tys. zł, zdobywca drugiego miejsca zyska 5 tys. zł, a trzeciego 3 tys. zł.

Chcąc docenić pracę nauczycieli i mentorów przygotowujących uczniów do E(x)plory, organizatorzy postanowili nagrodzić laptopami szkołę oraz opiekuna naukowego największej liczby projektów zakwalifikowanych do regionalnego etapu.

Szczegółowe informacje na temat konkursu są dostępne na stronie: www.explory.pl/konkurs-młodych-naukowców

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019