Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
18.09.2014 aktualizacja 18.09.2014

Spotkanie chemików z Warszawy i Cambridge

Kilkadziesiąt prezentacji, które dotyczyły m.in. nowoczesnych materiałów, które pomogą rozwiązać problemy życia codziennego zaprezentowali młodzi chemicy z Warszawy i Cambridge. Wzięli oni udział w Spotkaniach Młodych Naukowców Warszawy i Cambridge „Przełamywanie Granic w Chemii”.

Trwające dwa dni Spotkanie Młodych Naukowców Warszawy i Cambridge „Przełamywanie Granic w Chemii” odbyło się w Cambridge. „W spotkaniu uczestniczyli najlepsi młodzi chemicy z czołowych instytucji naukowych Polski, m.in. z Instytutu Chemii Fizycznej PAN, Instytutu Chemii Organicznej PAN i Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej, a także naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge – razem ponad 130 osób” - podsumował jeden z głównych inicjatorów spotkania, prof. Janusz Lewiński z IChF PAN i WCh PW. Spotkanie odbyło się już po raz drugi.

Program obejmował kilka wykładów naukowców z Cambridge i Warszawy oraz kilkadziesiąt prezentacji. Uczestnicy zaprezentowali też ponad 70 plakatów - poinformował IChF PAN w przesłanym PAP komunikacie. „Koleżanki i koledzy z Cambridge omawiali głównie tematy z zakresu chemii polimerów, związków makrocyklicznych, dynamicznych układów samoorganizujących, a także nanocząstek metalicznych, m.in. złota i srebra - mówi doktorant Michał Leszczyński z IChF PAN. - Grupa polska skupiła się natomiast na chemii materiałów funkcjonalnych, m.in. na syntezie i funkcjonalizacji nanocząstek metalicznych i półprzewodnikowych oraz organiczno-nieorganicznych materiałach porowatych”.

Podczas spotkania mówiono m.in. o nowoczesnych materiałach, które znajdą zastosowania w rozwiązywaniu problemów w kluczowych dziedzinach życia, np. w medycynie (inteligentne systemy terapeutyczne), energetyce (technologia wodorowa, fotowoltaika i superwydajne baterie) czy technologiach komputerowych.

Obecne spotkanie w Cambridge było już drugim z cyklu „Breaking Boundaries in Chemistry”. Podczas pierwszej edycji, zorganizowanej w marcu ubiegłego roku, w Warszawie gościła grupa blisko 30 młodych naukowców z Uniwersytetu w Cambridge. Oba spotkania środowisk młodych chemików Warszawy i Cambridge były możliwe dzięki właśnie dobiegającemu końca grantowi NOBLESSE realizowanemu dzięki środkom unijnym.

Uniwersytet w Cambridge to jeden z najstarszych i najbardziej renomowanych uniwersytetów na świecie. Może się pochwalić największą liczbą noblistów: tę prestiżową nagrodę otrzymało aż 65 jego absolwentów. Wśród uczonych, którzy pracują lub pracowali w Cambridge, znajdują się tak znane nazwiska jak: fizyk i kosmolog Stephen Hawking, odkrywcy struktury DNA Francis Crick i James Watson, współtwórca informatyki Alan Turing, odkrywca struktury jądra atomowego Ernest Rutherford, autor pierwszej unifikacji współczesnej fizyki James Clerk Maxwell, twórca teorii ewolucji Karol Darwin i twórca mechaniki klasycznej Izaak Newton. Roczny budżet Uniwersytetu w Cambridge jest porównywalny z połączonymi budżetami rocznymi wszystkich polskich instytucji naukowych.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024