Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
19.09.2014 aktualizacja 19.09.2014

Ciosy w głowę zabiły Ryszarda III

Króla Anglii Ryszarda III prawdopodobnie zabiły dwa ciosy w głowę – wynika z badań opublikowanych przez „The Lancet”.

Ryszard III urodził się w 1452 r. w Fotheringhay Castle w Northamptonshire. Jego koronacja odbyła się w Opactwie Westminsterskim w 1483, a panowanie należało do najkrótszych w historii Wielkiej Brytanii - 26 miesięcy. Zginął podczas bitwy pod Bosworth 22 sierpnia 1485 r., a jego ciało odnaleziono podczas wykopalisk na parkingu w Leicester dopiero w roku 2012. Był ostatnim królem Anglii, który zginął na polu bitwy.

Jak wykazali zajmujący się medycyną sądową specjaliści z University of Leicester Ryszard III odniósł co najmniej 11 ran, a niektóre z ciosów mogły być zadane już po śmierci.

Aby określić rodzaj odniesionych obrażeń oraz rodzaj broni, jaką je zadano naukowcy wykonali tomografię komputerową ponad 500–letniego szkieletu. Znaleziono dziewięć ran czaszki oraz dwie dotyczące pozostałych części szkieletu – boku i okolic miednicy. Trzy z tych ran mogły spowodować szybką śmierć. Możliwe, że były jeszcze jakieś rany tkanek miękkich, które nie pozostawiły śladów na kościach.

Eksperci stwierdzili, że każdy z dwóch urazów tylnej części czaszki mógł zabić Ryszarda III. Większą ranę czaszki w okolicy potylicznej zadano bronią o dużym ostrzu, prawdopodobnie mieczem lub halabardą. Natomiast mniejszą, położoną wyżej spowodował zapewne czubek miecza lub szpikulec halabardy, wnikający przez kości czaski do mózgu na głębokość około 105 milimetrów.

Charakter obrażeń wskazuje, że król nie miał wówczas na głowie hełmu i wydaje się prawdopodobne, że tuż przed śmiercią klęczał z pochyloną głową. Brak uszkodzeń ramion i dłoni może wskazywać, że wciąż miał na sobie zbroję.

W okolicy miednicy znaleziono również ślad ciosu prawdopodobnie pochodzący od sztyletu. Każdy inny rodzaj broni ręcznej, na przykład młot bojowy czy halabarda, miałby większą energię i spowodowałby poważniejsze szkody. Ten cios mógłby wywołać wewnętrzne krwawienia, ale nie byłby przyczyną natychmiastowego zgonu. Możliwe, że ranę zadano już po śmierci, dźgając w pośladki ciało przerzucone przez koński grzbiet.

Urazy odniesione przez Ryszarda III zgadzają się z współczesnymi temu zdarzeniu opisami. Wedle nich król zginął podczas walki z wrogami, porzucając konia, który utknął w błocie.

26 marca 2015 r. szczątki króla mają być ponownie pochowane w katedrze w Leicester. W całym hrabstwie Leicestershire tydzień poprzedzający pochówek ma obfitować w wydarzenia na cześć monarchy.(PAP)

pmw/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024