Nauka dla Społeczeństwa

23.04.2024
PL EN
19.09.2014 aktualizacja 19.09.2014

Lena Kolarska-Bobińska pozostanie szefową resortu nauki w nowym rządzie

Szefowa resortu nauki Lena Kolarska-Bobińska znalazła się w gronie tych ministrów rządu Donalda Tuska, którzy będą kontynuować pracę w gabinecie Ewy Kopacz. Mimo że swoje stanowisko piastuje niespełna rok, znacznie zintensyfikowała prace resortu.

Prof. Lena Kolarska-Bobińska jest socjologiem polityki i gospodarki. W latach 1991-1997 była dyrektorem Centrum Badania Opinii Społecznej, a od 1997 r. do 2009 r. kierowała Instytutem Spraw Publicznych. Od 2009 r. była posłanką do Parlamentu Europejskiego, w którym zasiadała w Komisji ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii, Komisji Rozwoju Regionalnego i Komisji Petycji. Pod koniec 2013 roku wróciła z Brukseli, aby objąć funkcję minister nauki i szkolnictwa wyższego po ustępującej prof. Barbarze Kudryckiej.

Od momentu objęcia stanowiska przyspieszyła ona prace nad nowelizacjami dwóch ustaw, przygotowanymi jeszcze przez jej poprzedniczkę. Nowela ustawy o zamówieniach publicznych umożliwiła naukowcom, uczelniom i instytucjom kultury organizowanie przetargów dla zakupów powyżej 130 tys. i 200 tys. euro. Z kolei nowela ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym zniosła, zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny, opłaty za drugi kierunek studiów. Ułatwiła też dostęp do studiów osobom dojrzałym, bo dzięki wprowadzonym rozwiązaniom uczelnie będą mogły zaliczyć danej osobie na poczet studiów wiedzę i umiejętności zdobyte w pracy czy na szkoleniach.

Ministerstwo kierowane przez Kolarską-Bobińską przygotowało też pakiet różnych rozwiązań dla humanistyki, który ma pomóc w rozwiązaniu problemów tej dziedziny wiedzy. Ponad 300 instytucji naukowych podpisało też opracowany przez resort nauki "Pakt dla Horyzontu 2020". Ma on mobilizować polskich badaczy do skuteczniejszego wykorzystywania środków z unijnego programu Horyzont 2020. Kolarska-Bobińska zapowiedziała również wprowadzenie rewolucyjnej zmiany w finansowaniu jednostek naukowych. Od 2015 r. pieniądze przyznawane im z budżetu państwa mają zależeć głównie od jakości prowadzonych badań i przyznanej im kategorii naukowej.

W czerwcu Kolarska-Bobińska przedstawiła Program Rozwoju Kompetencji, który ma zwiększyć szanse absolwentów na rynku pracy, kładąc nacisk na kształcenie praktyczne. Pod koniec lipca ruszyły dwa nowe programy przygotowane przez jej resort: Uniwersytet Młodych Wynalazców i Akademickie Centrum Kreatywności. Pierwszy ma wspierać uczniów gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych w rozwoju ich aktywności naukowej. Drugi - rozwijać kompetencje i umiejętności przyszłych nauczycieli. Obydwa konsultowane były z Ministerstwem Edukacji Narodowej.

W piątek podczas prezentacji nowego rządu desygnowana na premiera Ewa Kopacz podkreśliła, że choć Kolarska-Bobińska w resorcie nauki jest od niedawna, to "jej plany i wizja są warte pełnego zrealizowania". "Silna merytorycznie, pani profesor Kolarska-Bobińska ze swoją wiedzą, doświadczeniem i spojrzeniem na świat dobrze przysłuży się polskiej nauce" - podkreśliła Kopacz.

Kolarska-Bobińska przez wiele lat zatrudniona była w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Jest członkinią Komitetu Socjologii Polskiej Akademii Nauk, autorką ponad 300 prac naukowych - książek, artykułów i badań, komentarzy w prasie krajowej i zagranicznej.

W latach 1992–1995 doradzała prezydentowi Lechowi Wałęsie w Komitecie Ekonomicznym, w latach 2001-2005 prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu w Grupie Refleksyjnej, a także pełnomocnikowi rządu do spraw negocjacji członkowskich z Unią Europejską.

Kolarska-Bobińska w 2009 r. dostała się do Parlamentu Europejskiego z pierwszego miejsca listy Platformy Obywatelskiej na Lubelszczyźnie. Po zdobyciu mandatu eurodeputowanej wstąpiła do PO.

Urodziła się w 1947 roku. Studia ukończyła na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uzyskiwała kolejno stopnie: doktora, doktora habilitowanego z zakresu socjologii, a w 1993 r. tytuł profesora nauk humanistycznych. W ramach stypendium Forda kształciła się w Stanford University oraz Business School of Carnegie-Mellon University.

Odznaczona m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przyznanym przez prezydenta RP, a także „Ordre National du Mérite” - odznaczeniem przyznawanym przez prezydenta Francji. W 2011 nominowana została do nagrody MEP Awards dla najbardziej pracowitych posłów Parlamentu Europejskiego w kategorii Energia.

Jest żoną dziennikarza Krzysztofa Bobińskiego, prezesa Fundacji "Unia&Polska", ma dwójkę dzieci.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ lt/ agt/ jbr/ jra/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024