Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
21.09.2014 aktualizacja 21.09.2014

XX Wystawa Grzybów Puszczy Białowieskiej tylko do poniedziałku

Ponad 150 gatunków grzybów jadalnych, niejadalnych i trujących zobaczyć można na XX Wystawie Grzybów Puszczy Białowieskiej, która jest czynna tylko do poniedziałku w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej BPN w Białowieży (Podlaskie).

To doroczna prezentacja żywych okazów zebranych w Puszczy Białowieskiej przez naukowców badających grzyby - mikologów, pracowników Białowieskiego Parku Narodowego (BPN) i uczniów miejscowego Technikum Leśnego. W piątek z części tych zbiorów przygotowano specjalną prezentację edukacyjną dla młodzieży, którą pokazano w Zamiejscowym Wydziale Leśnym Politechniki Białostockiej w Hajnówce.

Sobotnie otwarcie wystawy poprzedził piknik przy siedzibie Białowieskiego Parku Narodowego m.in. z akcją malowania grzybów i wykładami poświęconymi grzybom Puszczy Białowieskiej. A tych w tym roku na wystawie jest mniej niż zwykle, w puszczy jest bowiem sucho.

"To odzwierciedla się w liczbie prezentowanych gatunków, a materiał wystawienniczy jest gorszej jakości" - powiedziała PAP mikolog dr Anna Kujawa ze stacji badawczej Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN w Turwi pod Poznaniem, od wielu lat pracująca przy organizacji wystaw w Białowieży. Zwróciła jednak uwagę, że niektóre gatunki grzybów potrzebują specyficznych warunków. Dlatego w tym roku oznaczono co najmniej 1-2 gatunki, których wcześniej nie udało się znaleźć w Puszczy.

Za ważną, także pod względem edukacyjnym część wystawy uznała dużą prezentację najbardziej trującego - muchomora zielonawego, czyli sromotnikowego, mylonego z jadalnymi gołąbkami, gąskami, czasem z pieczarkami czy kaniami. Prezentowane są praktycznie wszystkie stadia rozwojowe tego grzyba - od owocników bardzo młodych, poprzez średniodojrzałe do dojrzałych.

"Każdy, kto będzie chciał, będzie mógł bardzo dokładnie zapoznać się z jego wyglądem. Mam nadzieję, że dzięki temu będzie mógł również nauczyć się, jak go rozpoznawać w terenie" - dodała dr Kujawa. Zestawiono też pary tych śmiertelnie trujących grzybów z gatunkami jadalnymi, z którymi najczęściej są te muchomory mylone.

Na wystawie można zobaczyć grzyby o nietypowych kolorach, a także powąchać te o oryginalnych zapachach, np. kuchennej przyprawy maggi, mąki, migdałów, anyżu czy ogórków. Po raz pierwszy pojawiły się grzyb pachnący jak drożdżowe ciasto - to jeden z gatunków łuskwiaka.

W całej Polsce znanych jest ok. 4,3 tys. gatunków grzybów wielkoowocnikowych (takich, które są widoczne gołym okiem). W Białowieskim Parku Narodowym udokumentowano dotąd 1,6 tys. gatunków takich grzybów, z czego ponad 700 to gatunki bardzo rzadkie, zagrożone i chronione. "To niewątpliwie ostoja grzybów o znaczeniu międzynarodowym" - podkreśliła dr Kujawa.

Kierownik działu edukacji Białowieskiego Parku Narodowego dr Joanna Bober szacuje, że kilkudniową ekspozycję żywych okazów grzybów z puszczy odwiedza rokrocznie ok. 1,5 tys. osób. Od połowy tego roku park realizuje też duży projekt edukacyjny o grzybach "Grzybowo. Naturowo", by pokazać ich różnorodność w Puszczy Białowieskiej. Jest on finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

PAP - Nauka w Polsce

rof/ pad/jjj/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024