Strona główna Aktualności

Pionierzy u podnóża Alp zjawili się 43,5 tys. lat temu

26.09.2014 Świat

Fot. Fotolia

Ludzie współcześni dotarli na teren współczesnej Austrii już 43,5 tys. lat temu, gdy klimat środkowej i północnej części naszego kontynentu przypominał klimat dzisiejszych stepów. Wnioski z badań paleolitycznych kamiennych prezentuje PNAS.

Znaleziska związane z dawnymi mieszkańcami Europy (kości ludzkie, sztuka albo narzędzia) to archeologiczna rzadkość. Jeśli już się trafiają, często są pozbawione konkretnego kontekstu archeologicznego, co utrudnia określenie czasu, w jakim powstawały, czy warunków klimatycznych panujących, kiedy w Europie pojawili się ludzie współcześni.

 

Nowych informacji na ten temat dostarcza Philip Nigst z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Lipsku (Niemcy) i jego współpracownicy z Wielkiej Brytanii, Belgii, Austrii i Hiszpanii, którzy analizowali narzędzia kamienne odkryte podczas kolejnych badań w Austrii. Narzędzia pochodzą ze stanowiska Willendorf II - miejsca, gdzie w 1908 r. odkryto słynną, paleolityczną figurkę Wenus, czyli kamienną figurkę o wydatnych piersiach, dużym brzuchu i udach.

 

Tym razem naukowcy przebadali pochodzące z tego stanowiska narzędzia. Teraz twierdzą, że reprezentują one tzw. kulturę oryniacką. Określenie to dotyczy ludzi współczesnych (Homo sapiens sapiens), żyjących od ok. 40 do 20 tys. lat temu w Europie, Azji i na północy Afryki - i ich wytwory: narzędzia z kamienia, kości i rogu, pierwsze przedmioty ozdobne, figurki kobiece czy jaskiniowe malarstwo. Z kulturą oryniacką wiąże się też kult grzebania zmarłych.

 

Najnowsze badania pozwalają sądzić, że narzędzia z Willendorfu mają ok. 43,5 tys. lat. Są więc jednymi z najstarszych, jakie znaleziono w Europie.

 

Naukowcy próbowali też ustalić, w jakim klimacie żyli twórcy tych narzędzi. Pomogły im w tym badania próbek gleby i obecnych w niej szczątków skorup ślimaków. Doszli do wniosku, że ówczesny klimat na terenie Europy Środkowej przypominał klimat dzisiejszych stepów, a wzdłuż dolin rzek zdarzały się drzewa charakterystyczne dla tajgi.

 

Na podstawie najnowszych analiz naukowcy sugerują, że nasi przodkowie i neandertalczycy mogli współistnieć w Europie przez kilka tysięcy lat. Pierwsi, w pełni współcześni ludzie (podobni do nas pod względem budowy i zachowania), którzy z lasów na ciepłym południu Europy przedostawali się ku północy, mogli być świetnie przystosowani do innego, bardziej surowego klimatu. (PAP)

 

zan/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi