Strona główna Aktualności
Historia i kultura

Archeolodzy zbadali osadę sprzed 6 tys. lat

05.10.2014 Archeologia, Historia i kultura

Nietypowe naczynie bez analogii w materiałach z ziem polskich, Fot. M.Pronobis, Ł.Kowalski.

Zabytki poświadczające dalekosiężne kontakty pierwszych rolników, zamieszkujących obszar obecnej Polski, odkryli archeolodzy w Browinie (woj. kujawsko-pomorskie).

„To tutaj, w centralnej części ziemi chełmińskiej, pierwsi rolnicy pojawili się nawet 8 tysięcy lat temu. Osadników zachęciły żyzne gleby i urozmaicona sieć wodna. Natrafiliśmy na jedną z ich późniejszych osad” - opowiada PAP dr Kamil Adamczak kierownik badań wykopaliskowych z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Badania prowadzone przy wsparciu Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu zakończyły się w sierpniu.

 

Okazało się, że w obrębie osady pierwszych rolników ludzie zamieszkiwali również w czasach epoki żelaza – I tysiącleciu p.n.e. – bo z tego okresu pochodzą najpóźniejsze fragmenty naczyń ceramicznych. Badacze skupili swoje wysiłki na analizie najstarszych zabytków. Obok jam zasobowych, wewnątrz których przechowywano niegdyś żywność, archeolodzy odkryli, oprócz licznych fragmentów naczyń, narzędzia krzemienne i kamienne oraz kości zwierząt hodowlanych. Relikty te należą do społeczności rolniczych, określanych przez archeologów kulturą ceramiki wstęgowej i kulturą pucharów lejkowatych.

 

„Znaleźliśmy między innymi narzędzia wykonane z krzemienia czekoladowego i pasiastego z okolic Krzemionek Opatowskich oraz krzemienia jurajskiego z Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Wytwory te mogły zostać przeniesione w pradziejach nawet kilkaset kilometrów do osad w rejonie Chełmży” – opowiada dr Adamczak.

 

Najbardziej intrygującym odkryciem, zdaniem badaczy stanowiska, jest unikatowe naczynie, którego fragmenty zalegały w jamie datowanej na IV tysiąclecie p.n.e.

 

„Nie znamy podobnych naczyń z ziem polskich. Zdobienia i jego forma mogą świadczyć o utrzymywaniu relacji przez społeczności z dorzecza Wisły ze wspólnotami z obszaru Niżu Wschodnioeuropejskiego” – uważa archeolog.

 

Jak opowiada dr Adamczak, były to kontakty rolników z ludami utrzymującymi się z łowiectwa, rybołówstwa i polowań. Znane są liczne przykłady rozwijania trwałych więzi między takimi kulturami. Mogły się one opierać między innymi na wymianie małżeńskiej – przekonuje naukowiec.

 

Zdaniem dr. Adamczaka nowe odkrycie pokazuje, że mimo intensywnych prac badawczych, podejmowanych w ostatnich dziesięcioleciach, w ziemi i akwenach wodnych kryje się jeszcze wiele unikatowych i ważnych dla nauki znalezisk. Archeolodzy planują powrócić do Browiny w przyszłym roku, aby poszukiwać kolejnych zabytków, które ułatwią badanie kontaktów między prehistorycznymi społecznościami.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ mki/

Prace wykopaliskowe. Fot. O.Łukomska, B.Rzepkowski.

Ułamek naczynia z V tysiąclecia p.n.e - tzw. kultury ceramiki wstęgowej (kłutej). Fot. O.Łukomska, B.Rzepkowski.

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi