Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
01.10.2014 aktualizacja 01.10.2014

Ćwiczenia chronią przed depresją

Ćwiczenia fizyczne sprzyjają oczyszczeniu organizmu ze szkodliwych substancji, zapobiegając w ten sposób wystąpieniu depresji – informuje czasopismo „Cell”.

Naukowcy z Instytutu Karolinska (Szwecja) zidentyfikowali mechanizm odpowiedzialny za ochronny efekt, jaki wywiera aktywność fizyczna na ryzyko wystąpienia symptomów depresji wywołanej stresem.

Badacze stwierdzili, że białko PGC-1a1 powstające w mięśniach szkieletowych na skutek ćwiczeń stymuluje produkcję enzymu KAT, który przekształca kinureninę (związek pojawiający się w organizmie pod wpływem stresu) w kwas kynureninowy niezdolny do przekroczenia bariery krew-mózg, a tym samym zapobiega wystąpieniu depresji u myszy.

„Nasza wstępna hipoteza zakładała, że wytrenowane mięśnie będą produkować substancje korzystne dla zdrowia mózgu. Stwierdziliśmy, że jest wręcz odwrotnie – dobrze wytrenowane mięśnie produkują enzym, który oczyszcza ciało ze szkodliwych substancji” – komentuje Jorge Ruas, jeden z badaczy.

Podczas eksperymentu wykorzystano zmodyfikowane genetycznie myszy, które miały naturalnie wysoki poziom białka PGC-1a1 w mięśniach szkieletowych. Wraz z grupą kontrolną normalnych gryzoni wystawiono je na działanie stresu, który wywoływano za pomocą głośnych dźwięków, oślepiających błysków i manipulowania rytmem snu i czuwania.

Po upływie pięciu tygodni zaobserwowano, że u zwykłych myszy pojawiły się objawy świadczące o depresji. Zjawisko nie dotyczyło zmodyfikowanych genetycznie zwierząt, które pomimo przeżytego stresu, trzymały się zadziwiająco dobrze.

Stwierdzono, że odporne na depresję myszy z wysokim poziomem białka PGC-1a1 produkowały enzym pozwalający unieszkodliwić kinureninę – związek, którego zwiększone stężenie obserwuje się u pacjentów z chorobami umysłowymi. Nawet po celowym podaniu kinureniny u zmodyfikowanych gryzoni nie rozwijały się symptomy depresji, gdyż szybko przekształcały one substancję w kwas kynureninowy, który nie wpływa na funkcjonowanie mózgu.

„W kategoriach neurobiologicznych ciągle nie potrafimy dokładnie stwierdzić, czym jest depresja. Jednak nasze badanie dodaje kolejny element do układanki, gdyż znaleźliśmy wyjaśnienie dla biochemicznych zmian, jakie wprowadzają ćwiczenia fizyczne w celu ochrony mózgu przed zniszczeniem wywołanym stresem” – podsumowuje Mia Lindskog, współautorka badania. (PAP)

ooo/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024