Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
30.09.2014 aktualizacja 30.09.2014

Jubileusz prof. Antoniego Jodłowskiego, dyrektora Muzeum Żup Krakowskich

Archeolog, znawca dziejów solnictwa, prof. Antoni Jodłowski, dyrektor Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce obchodzi we wrześniu półwiecze pracy w tej placówce. Jubilat jest autorem wielu prac o osadnictwie wczesnośredniowiecznym Małopolski i początkach eksploatacji soli na ziemiach polskich.

Jodłowski pracuje w wielickim Muzeum Żup Krakowskich już od 50 lat. Przez większość tego okresu piastował stanowisko dyrektora.

Jak podkreśla na swojej stronie internetowej Muzeum, "starania jubilata przyczyniły się w ubiegłym roku do wpisania Zamku Żupnego na prestiżową Międzynarodową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO". Prof. Jodłowski był uczestnikiem pełnej inwentaryzacji zabytkowych kopalń soli w Wieliczce i Bochni i działał w 1978 r. przy sporządzeniu wniosku o wpisanie kopalni wielickiej na wspomnianą listę UNESCO.

Za kadencji obecnego dyrektora Muzeum Żup Krakowskich przeprowadzono generalne prace remontowo-konserwatorskie w Zamku Żupnym, dzięki czemu siedziba Muzeum jest dziś jedną z większych atrakcji Wieliczki.

Za czasów dyrekcji jubilata zorganizowano 7 dużych wystaw, w tym 3 zagraniczne (Niemcy – Bochum, Austria – Wiedeń, Klagenfurt), prezentujące dorobek polskiego muzealnictwa w badaniach nad przeszłością przemysłu solnego i jego znaczenie w dziejach państwa polskiego.

Oprócz kierowania placówką profesor jest wykładowcą Podyplomowego Studium Muzeologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, członkiem Komisji Archeologicznej oddziału PAN w Krakowie oraz Komitetu Historii Nauki i Techniki PAN w Warszawie.

Uczestniczy także w radach naukowych kilku muzeów w Polsce. Od 1987 roku jest członkiem Międzynarodowej Komisji Historii Solnictwa (Commision Internationale d’Histoire du Sel), w której pełnił stanowisko wiceprzewodniczącego.

Na dorobek naukowy dyrektora składają się 42 przebadane stanowiska archeologiczne oraz 152 prac publikowanych w czasopismach polskich i zagranicznych.

Publikacje obejmują one problematykę osadnictwa wczesnośredniowiecznego Małopolski i początków miast (Wieliczka, Bochnia, Dobczyce, Dębica, Tarnów, Ropczyce), początków eksploatacji soli na ziemiach polskich, zwłaszcza okolic Wieliczki i Bochni oraz zagadnienia związane z organizacją muzealnictwa technicznego (górniczego) i wystawiennictwa.

Prof. Jodłowski otrzymał wiele odznaczeń resortu kultury, w tym srebrny medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Muzeum Żup Krakowskich — jedno z największych muzeów górniczych Europy — odsłania sekrety procesu pozyskiwania soli. Muzeum posiada dwie ekspozycje stałe: podziemną, zlokalizowaną na III poziomie zabytkowej Kopalni Soli w Wieliczce oraz ekspozycję na powierzchni, która znajduje się w budynku północnym średniowiecznego Zamku Żupnego (historycznej siedzibie zarządu kopalni do 1945 roku).

Eksponaty zgromadzone w zabytkowych wyrobiskach tworzą unikatowy górniczy skansen. Znajduje się tu między innymi jedyna na świecie kolekcja dawnych drewnianych machin wyciągowych — przodków maszyn parowych i elektrycznych.

PAP-Nauka w Polsce

szl/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024