Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
01.10.2014 aktualizacja 01.10.2014

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie rozpoczął nowy rok akademicki

Uniwersytet Przyrodniczego w Lublinie rozpoczął we wtorek nowy rok akademicki. Wkrótce oddane tu będą do użytku nowoczesne kliniki weterynaryjne, w których uczelnia chce kształcić studentów z USA i Kanady.

Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego, prof. Marian Wesołowski podkreślił, że nowe kliniki będą miały duże znaczenie dla rozwoju uczelni. „Wznosimy je pod kątem mariażu nauki z biznesem. Będziemy w nich kształcić w języku angielskim studentów z zagranicy, głównie z USA i Kanady. Żeby przyjechali, potrzebna jest na wskroś nowoczesna aparatura, bo dziś kliniki weterynaryjne niewiele się różnią od tych, w których leczeni są ludzie” – powiedział dziennikarzom Wesołowski.

Budowa klinik, oficjalnie nazwanych Innowacyjnym Centrum Patologii i Terapii Zwierząt, jest na ukończeniu. Termin oddania ich do użytku i wyposażenia w sprzęt wyznaczony został na grudzień tego roku. Koszt inwestycji to 74,6 mln zł, z czego ponad 24 mln zł przeznaczono na zakup aparatury. Większość kosztów pokryje dotacja z unijnego programu Rozwój Polski Wschodniej.

Obecnie na Uniwersytecie Przyrodniczym kształci się blisko 120 studentów z zagranicy, głównie z Ukrainy i Białorusi. Nowością jest ośmiu doktorantów z Iraku. „W latach przyszłych liczba doktorantów z tego kraju ulegnie zdecydowanemu zwiększeniu. Jesteśmy jedyną uczelnią w Polsce, która zdecydowała się prowadzić studia doktoranckie dla Irakijczyków” – podkreślił Wesołowski w przemówieniu podczas uroczystości.

Łącznie na 34 kierunkach w 54 specjalnościach będzie w tym roku studiować na Uniwersytecie Przyrodniczym 9,3 tys. osób, czyli o ponad 200 mniej niż w roku ubiegłym. Uczelnia po raz pierwszy odnotowała spadek wyników rekrutacji.

Uruchomione zostały nowe kierunki studiów: „Żywienie człowieka i dietetyka” na Wydziale Nauk o Żywności i Biotechnologii oraz „Inżynieria przemysłu spożywczego” i „Transport w inżynierii produkcji” na Wydziale Inżynierii Produkcji.

Uczelnia zatrudnia ponad 1730 osób, w tym 793 nauczycieli akademickich. 273 osoby – o 20 więcej niż przed rokiem – to samodzielni pracownicy naukowi.

Dwa najstarsze wydziały tej uczelni - Agrobioinżynierii i Medycyny Weterynaryjnej - liczą sobie po 70 lat. Powstały w 1944 r., jako jednostki powołanego wówczas Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. W 1955 r. stały się bazą samodzielnej Wyższej Szkoły Rolniczej, przemianowanej, w miarę rozwoju, w 1972 r. na Akademię Rolniczą, a w 2008 r. – na Uniwersytet Przyrodniczy. Uczelnia wykształciła w sumie ponad 61 tys. absolwentów. (PAP)

kop/ mki/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024